Letectvo Ruska a USA nacvičovalo součinnost nad Sýrií. "Jen tři minuty" tvrdí Pentagon

Letectvo Ruska a USA nacvičovalo součinnost nad Sýrií. &quote;Jen tři minuty&quote; tvrdí Pentagon
Autor fotografie: Ruské ministerstvo obrany|Popisek: Ruská letecká bojová operace v Sýrii
04 / 11 / 2015, 08:45

Pentagon ale oznámil, že společná operace s ruským letectvem nebyla cvičením, ale "tříminutovým testem".

Moskva/Washington 3. listopadu (ČTK) - Ruské a americké letectvo procvičilo výměnu informací mezi letadly operujícími nad Sýrií a ruským řídícím střediskem v syrské Latákíji a americkým střediskem v Kataru. Oznámil to dnes mluvčí ruského generálního štábu. Ruská armáda podle něj spolupracuje i s umírněnou syrskou opozicí, díky níž zaměřila a zničila 24 nepřátelských cílů. 

"Posádky ruských vojenských letadel a letounů mezinárodní koalice ve speciálně určené zóně provedly přiblížení na minimální bezpečnou vzdálenost asi 5,5 kilometru, navázaly spojení na předem dohodnuté frekvenci a vyměnily si informace o letových parametrech v ruštině a angličtině," řekl novinářům mluvčí Andrej Kartapolov.

Kromě toho se podle něj nacvičovala i výměna informací a součinnost mezi štáby operativních skupin a dispečery na ruské letecké základně Hmímím u syrské Latákíje a ve středisku strategických leteckých operací USA v Kataru. Dojednáno bylo i vzájemné informování o "nebezpečné vojenské činnosti" v syrském vzdušném prostoru, řekl generál Kartapolov.

Rusko je připraveno v Sýrii podpořit vzdušnými údery i protirežimní Svobodnou syrskou armádu a spolupracovat s dalšími opozičními skupinami, které se přesvědčivě postaví proti terorismu. 

Podle amerického ministerstva obrany nebyla společná operace s Ruskem vojenským cvičením, jak tvrdí Moskva, ale pouhým "tříminutovým testem". Jeho cílem bylo prověřit nové bezpečnostní regule, které Rusko a USA dojednaly minulý měsíc.

Rusko se v Sýrii vojensky angažuje od konce září, kdy zahájilo letecké útoky proti údajným teroristům. Moskva tvrdí, že terčem úderů jsou oddíly Islámského státu, západní spojenci podezírají ruskou armádu z útoků na umírněnou syrskou opozici, která bojuje proti prezidentu Bašáru Asadovi. Se zapojením Ruska do vzdušných operací navíc vznikly obavy z možných kolizí se spojeneckým letectvem.

"Společné manévry" ruského a amerického letectva se podle Kartapolova uskutečnily dnes dopoledne. Mluvčí rovněž uvedl, že o situaci v syrském vzdušném prostoru se také průběžně vzájemně informují Rusko a Izrael.

Kartapolov dále uvedl, že ruské ministerstvo obrany vytvořilo spolu s vedením umírněné syrské opozice "koordinační skupiny" s cílem spolupracovat v boji proti teroristům z Islámského státu.

"Takováto těsná spolupráce nám umožní spojit úsilí všech vládních vojsk a jiných syrských vlasteneckých sil, které byly dříve v opozici, a bojovat v jednotné frontě proti společnému nepříteli - mezinárodnímu terorismu," konstatoval ruský generál.

Kartapolov novinářům jmenovitě nesdělil, s kterými opozičními skupinami Moskva spolupracuje. "Složení a status koordinačních skupin teď z pochopitelných příčin oznamovat nebudeme," prohlásil. Dodal, že díky údajům od syrské opozice bombardovalo ruské letectvo už 24 objektů teroristů v Sýrii.

VIDEO: Letecké záběry syrské ofenzívy proti IS. Ruské drony natočily unikátní video ve Full HD

Rusko dnes v útocích na cíle v Sýrii intenzivně pokračovalo. Od počátku operace koncem září bombardovali armádní letci během 1631 útoků 2084 objektů údajných teroristů, oznámil Kartapolov. Podle jeho slov bylo v průběhu těchto náletů zlikvidováno 287 různých řídicích stanovišť, 52 výcvikových táborů teroristů, 40 závodů a dílen na výrobu trhavých pum a raket a 155 skladišť munice a paliv. (Zdroj: cz.sputniknews.com)

„V předměstí Aleppo bombardér SU-34 provedl úder na tábor, určený pro přípravu bojovníků, kteří přijeli z jiných zemí. Výsledkem zásahů leteckých bomb je zcela zničený sklad munice a také cvičná infrastruktura pro přípravu teroristů", řekl Konašenkov.

Tagy článku