Letiště Praha posiluje bezpečnostní opatření

Letiště Praha posiluje bezpečnostní opatření
02 / 05 / 2017, 14:45

Reakce na útoky na evropských letištích: Pražské letiště bude mít novou policejní jednotku, zaměřenou na bezpečnost veřejných prostor a příjezdových cest. Policie ČR právě utváří novou jednotku, čítající přes 200 policistů, kteří budou speciálně proškoleni na odhalení potenciálních rizik a rizikových osob.

Pozdě, ale přeci! Jak jsme již psali v Security magazínu, pražské letiště je dlouhodobě bezpečnostně podceňované, zejména v prostorách pro veřejnost před bezpečnostním odbavením cestujících. Nyní se Policie ČR rozhodla na toto riziko reagovat a přichází s řešením. Zřízení nové policejní jednotky, zaměřené na kontrolu osob ve veřejných prostorách a vozidel na příjezdových cestách.

V plánech této nově vznikající jednotky je mimo jiné provádět behaviorální analýzu osob, přijíždějících na letiště MHD nebo individuální dopravou. Analýza bude zaměřena na podezřelé chování potenciálních útočníků i na podezřelá vozidla, která do blízkosti letištní haly vjíždějí. V případech, kdy policista pojme podezření, bude následovat detailnější kontrola osoby nebo vozidla v policejních databázích i prohledáním osobních věcí, případně prostor vozidla. Konkrétnější podoba fungování nové jednotky zatím není známa.

Na behaviorální analýzu, tedy sledování podezřelého chování, se lze dlouhodobě připravovat vhodným tréninkem a trvalým nasazením policistů v prostorách letiště. Průměrně vycvičený policista pak velice snadno odhalí podezřelé chování potenciálních pachatelů, jejichž vnější znaky budou odlišné od běžných pasažérů a jejich doprovodů. Takovými běžnými odlišovacími znaky jsou nervozita, podezřelý oční kontakt s policistou, případně s dalšími osobami, podezřelá zavazadla, oblečení, chůze a mnoho dalších vnějších i subjektivních znaků, které bude muset policista v několika vteřinách vyhodnotit a zaujmout další taktické kroky.

Tímto krokem se přiblížíme bezpečnostním standardům velkých letišť ve světě, kde je tento postup běžným standardem, nejen v tranzitních prostorech, ale právě i v částech pro veřejnost, tedy pasažéry před odbavením a jejich doprovod. Opatření přichází po sérii útoků na evropských letištích, kde pachatelé útočili záměrně ve veřejně přístupných částech, které byly slabě střežené, a přesto bylo možné způsobit rozsáhlé škody na životech a zdraví.

Tagy článku