Letiště v Šarm aš-Šajchu se stalo pastí pro stovky turistů. Velká Británie zakázala odlety.

Letiště v Šarm aš-Šajchu se stalo pastí pro stovky turistů. Velká Británie zakázala odlety.
Autor fotografie: Alexandr Horolsky|Popisek: The airport Terminal 1, arrival area
05 / 11 / 2015, 11:15

Šokující bezpečnostní opatření na egyptském letišti popisují britští turisté. "Do letadla se mohlo pronést cokoliv, personál nic nezajímalo."

Britská vláda se snaží ve spolupráci s leteckými společnostmi dostat ze Sinaje do Británie tisíce Britů. 

K pádu ruského Airbusu A321, který si vyžádal 224 obětí, se opakovaně přihlásil IS a zpravodajské služby se domnívají, že katastrofu způsobila výbušnina na palubě letadla.

Cestující, kteří již byli ráno odbaveni a čekali v letadlech na odlet, museli opustit letadla a byli převezeni do hotelů. Další stovky cestujících čekají na letišti, ale dnes zřejmě neodletí, nejdříve zítra, až poté, co bezpečnostní odborníci z Velké Británie prověří úroveň zabezpečení na letišti Šarm aš-Šajch. Uvedla to agentura BBC.

Egyptský prezident Abdel Fattah al-Sisi dnes odlétá do Londýna na mimořádné jednání s britským premiérem Davidem Cameronem, při kterém budou oba státníci diskutovat o bezpečnostní situaci na egyptských letištích.

Podle mluvčího egyptského ministerstva zahraničí jsou opatření britské vlády k zákazu letecké přepravy z letiště Šarm aš-Šajch "předčasné a na základě neověřených informací, což může zhoršit vztahy mezi Egyptem a Velkou Británií." Britský ministr dopravy Philip Hammond uvedl dnes ráno, že přednější je zajištění bezpečnosti britských občanů. 

Turisté uvádějí vlastní zkušenosti s bezpečnostní praxí na letišti v Sharmu. Podle jedno z nich si personál u rentgenu hrál počítačové hry a vůbec se nevěnoval svojí práci. Verna McKeich uvedla pro Sky News: "Byla jsem šokována, jak nedostatečně je letiště zabezpečeno. Obsluha rentgenu si na mobilním telefonu hrála hru Candy Crush."
Další cestující Nat Mckenzie uvedla pro MailOnline: "Cestovala jsem s rodinou zpět do Británie ze Šarm aš-Šajchu, a to jen den před tou nešťastnou havárií a musím říci, že jsme byli šokovaní, jak laxní byla bezpečnostní opatření na letišti. Bezděčně se nám podařilo dostat přes ochranku několik balení vody v našich příručních zavazadlech. Na skeneru nás odmávli, protože buď večeřeli nebo kouřili. Sotva si všimli naší přítomnosti."  Zdroj: dailymail.co.uk

Asociace britských cestovních kanceláří odhaduje, že jenom v tomto egyptském letovisku  je minimálně 9000 turistů z celkem 20.000 Britů kteří jsou na Sinajském poloostrově.

„ČR prozatím zachovává aktuální platné doporučení k cestám do Egypta. Obdobně postupuje většina evropských států," napsala česká diplomacie s tím, že v oblasti obecně platí zásada zvýšené obezřetnosti. „ČR současně apeluje na zvýšení bezpečnostních opatření na letišti Šarm aš-Šajch. Prozatím nemůžeme potvrdit ani vyvrátit žádnou teorii ohledně příčin pádu letadla ruských aerolinií," dodalo ministerstvo. V současné době podle ministerstva není v provozu žádný přímý let z Česka do Šarm aš-Šajchu. V oblasti by se měly nacházet desítky českých občanů, uvedl úřad. Zdroj: denik.cz 

Následující společnosti zrušily až do odvolání letecké spojení s letištěm v Šarm aš-Šajchu:

 

Tagy článku