Letíte do USA? Pozor, zpřísnila se bezpečnostní opatření

Letíte do USA? Pozor, zpřísnila se bezpečnostní opatření
07 / 07 / 2014, 02:00

Od neděle 6.7. platí pro přímé lety do USA přísnější bezpečnostní opatření. Všechna elektronická zařízení v příručních zavazadlech musí být funkční a nabitá. Pražské ruzyňské letiště zatím přísnější opatření nezavedlo, ale problémy mohou nastat při přestupu ve Francii nebo ve Velké Británii.

Spojené státy ve středu 2.7. uvedly, že budou požadovat zavedení zdokonalených bezpečnostních opatření na některých zámořských letištích s přímými lety do USA. Ministerstvo vnitřní bezpečnosti USA vyhodnotilo bezpečnostní rizika a došlo k závěru, že existuje "věrohodná hrozba útoku v reálném čase". Do letadel směřujících do USA by mohla být cestujícími propašovaná výbušnina nezjistitelná současnými letištními skenery a vyrobená některým z militantních hnutí v Jemenu a Sýrii napojených na al- Káidu.

V neděli 6.7. americký Úřad pro bezpečnost v dopravě (Transportation Security Administration - TSA) vydal tiskové prohlášení, že při odbavení příručních zavazadel mohou být cestující požádáni o zapnutí svých elektronických zařízení – notebooků, mobilních telefonů, tabletů, čteček, apod. V případě, že tato zařízení nebudou funkční (i z důvodu vybití), mohou být cestující podrobeni dalším přísnějším kontrolám.

Pokud tedy doma zapomenete nabíječku, můžete mít problém. A netrvalo dlouho a na stránkách londýnského letiště Heathrow už bylo uveřejněno aktuální opatření při letech do USA „Ujistěte se, že jsou vaše elektronická zařízení nabita ještě před cestou. Pokud se váš přístroj nezapne, nebudete jej moci vzít sebou do letadla“.

Opatření se týká všech letišť ve Velké Británii a údajně i ve Francii a v Belgii. Přímé lety z České republiky do USA zajišťuje společnost Delta Airlines, která na svých stránkách výslovně toto opatření neuvádí, ale odkazuje na webové stránky TSA - lze tedy předpokládat, že toto opatření se bude vztahovat i na tyto přímé lety.

Opatření vyvolalo chaos na amerických letištích. Podle deníku Daily Mail  je věnována zvýšená pozornost mobilním telefonům iPhone a Samsung Galaxy. 

Psali jsme také:

Bezpečnostní kontroly pro vstup do USA už na evropském území?

Předávání citlivých informací o finančních transakcích do USA? Ano, na základě mezinárodní Dohody FATCA

Tagy článku