Léto a cesta k moři jako vždy ve znamení kolon

Léto a cesta k moři jako vždy ve znamení kolon
Autor fotografie: Pexels|Popisek: Ilustrační foto
12 / 06 / 2016, 09:45

Letos vaše dovolená nejčastěji začne v dopravní zácpě. Proč? Protože se letos opravuje snad vše, co jde opravit, k tomu se přidává i světový fotbalový šampionát ve Francii a nesmíme zapomenout na stále častější hraniční kontroly vzhledem k migrační vlně.

Letošní léto se tak stane nejtěžší zkouškou nervů pro řidiče a české turisty cestující na vysněnou letní dovolenou. Kde si tedy postojíme, a kde očekávat další komplikace?

Modernizace dálnice D1

Tento rok se modernizuje rekordních 5 úseků a na začátku školního roku se přidají další. Ve svém důsledku po D1 bez malého nebo většího zdržení neprojedete. K tomu se navíc přidává oprava úseku mezi Brnem a Vyškovem. Tam je již tradicí stání v koloně.

Opravy hlavních tahů v ČR

Praha a její okolí bude paralyzované hned z několika směrů. Několik mostů se opravuje na D10 mezi městy Praha a Mladá Boleslav. Na to navazuje oprava Pražského okruhu (D0) u Černého Mostu. Aby toho nebylo málo, na Pražském okruhu se staví nová protihluková stěna mezi sjezdem z dálnice D1 a Jesenicí. Navíc je tam nově instalován rychlostní radar.

Oprava svodidel a vozovky je v plném proudu na dálnici D7 mezi sjezdem na Kladno a Slaný. O kus vedle na D6 ve směru na Karlovy Vary opět silničáři opravují svodidla u Velké Dobré. Dálnice D5 zažívá každodenní lapálie u Berouna, kde silničáři opravují povrch vozovky. Kolony jsou tam časté a bohužel si postojíte i na objízdné trase v Berouně a Králově Dvoře.

Směr na Jih bez kolon nebude!

Strakonická dálnice D4 zažívá náročné opravy. První opravovaný úsek je hned u Cukráku a následují další čtyři. Tudy tedy klidná cesta na jih nepovede. Další alternativou je trasa přes Benešov, Tábor a České Budějovice. I tam budou obrovské problémy, jelikož hlavní průtah kolem Benešova se uzavře a budou tam silničáři opravovat povrch vozovky. Dále se staví nová část dálnice před Českými Budějovicemi a navíc se přímo ve městě opravuje stěžejní Litvínovský most, takže doprava tam často kolabuje. I tudy se tedy bez kolon na jih nedostanete. Další opravu potká ten, kdo pojede přes Jihlavu a Znojmo. Tam silničáři mezi Jihlavou a Stonařovem opravují hned několik úseků a opět počítejte se zdržením. Pro turisty jedoucí do Bratislavy po dálnici D2 máme také špatné zprávy. Opravám se nevyhnula ani tato dálnice.

Opravy jsou i mimo ČR

Rakousko směr Itálie a Istrie
Dálnice A1 - oprava tunelu Liefering na severozápadě Salzburgu, oba směry (do 28. 2 .2017).
Dálnice A10 - provoz převeden do protisměru v režimu 2+2, mezi exity Pongau a Lammertal (do 28. 10. 2016).
Dálnice A10 - oprava pravého jízdního pruhu před Taurenským tunelem, směr Villach (do 20. 6. 2016).
Dálnice A10 - oprava na vjezdu do Villachu, oba směry (do 30. 6. 2016),
Rakousko směr Chorvatsko
Silnice B7 - výstavba dálnice A5 mezi městy Poysdorf a Schrick.
Dálnice A23 - oprava mostů na průtahu Vídní, oba směry (do 30. 12. 2017) – noční uzávěry v létě.
Dálnice A23 - oprava jízdních pruhů na jihu Vídně, směr Graz (do 30. 10. 2018).
Dálnice A2 - oprava komunikace u města Weiner Neustadt, oba směry (do 30. 10. 2016).
Dálnice A2 - údržba jednoho jízdního pruhu u města Ilz, směr Graz (21. 5. až 4. 8. 2016).
Maďarsko směr Chorvatsko
Stavba dálnice mezi městy Csorna a Szombathely (září 2016).
Silnice I/86 - dvě omezení u města Zalalövö, kyvadlový provoz na semafory.
Silnice I/74 - u města Zalaegerszerg, kyvadlový provoz na semafory.

Kudy se tedy vydat za letní dovolenou bez kolon, letos poradit bohužel nemůžeme. Navíc očekávejte časté hraniční kontroly v Rakousku, Chorvatsku i Maďarsku. Zdržíte se tedy téměř všude.

Co na vše říká prezident ÚAMK Oldřich Vaníček?

"Na všech uzavírkách mi opticky nejvíc udeří do očí, když na nich nevidím nikoho pracovat. Zároveň však vnímám, že příčina může být zdůvodnitelná. Někdy také u nás vázne koordinace. Třeba na D1 u Velkého Meziříčí nebo Brna se loni seběhlo několik oprav od různých správců komunikací a řidiči pak byli v pasti."

Zdroj: UAMK

Tagy článku