Autor fotografie: Redakce|Popisek: Ilustrační foto
Globální výdaje na zbrojení jsou stejné jako loni. S výjimkou východní Evropy, Ruska a Saúdské Arábie
Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru ( SIPRI ) vydal 13. dubna zprávu o globálních vojenských výdajích v letošním roce. Po srovnání údajů dospěl k závěru, že výdaje na zbraně budou v letošním roce nižší o 0,4 procenta oproti roku 2014 a dosáhnou celosvětově neuvěřitelné výše 1 800 miliard dolarů.
Nižší výdaje na zbrojení ve Spojených státech a v západní Evropě byly kompenzovány vyššími výdaji jinde ve světě, především v Číně, Rusku a Saúdské Arábii. Vyšší výdaje byly zapříčiněny probíhajícími konflikty na Blízkém východě, ve východní Evropě a v Africe.
Podle programového ředitele SIPRI Perlo-Freemana vedl válečný konflikt na Ukrajině ke zvýšení vojenských výdajů v některých evropských zemí v sousedství Ruska, to zejména ve střední Evropě, Pobaltí a severských zemích.
Naopak pět největších velmocí v západní Evropě - Francie, Velká Británie, Německo, Itálie a Španělsko - provedly v letošním roce další rozpočtové škrty.
"Krize na Ukrajině zásadně změnila bezpečnostní situaci v Evropě, ale dopad na vojenské výdaje je zatím patrný pouze v zemích hraničících s Ruskem," řekl. V Polsku například vzrostly vojenské výdaje o 13 procent. Podle zprávy SIPRI Polsko zvýšilo výdaje na obranu v roce 2015 o dvě procenta HDP, což je cíl, který má splnit jako člen aliance NATO.
Ukrajina navýšila výdaje o více než 20 procent v porovnání s rokem 2014. Rusko zvýšilo výdaje o 8,1 procenta na odhadovaných 84,5 miliardy dolarů.
Saúdská Arábie zvýšila svoje vojenské investice o 17 procent, a výdaje na zbrojení v Číně vzrostly o 9,7 procenta na odhadovaných 216 miliard dolarů.
USA, i přes rozpočtové škrty ve výši 6,4 procenta, jsou s částkou 610 miliard dolarů státem s nejvyššími výdaji na zbrojení na světě.
Zdroj: Radio Free Europe