Autor fotografie: Andreas Krischer|Popisek: jaderná elektrárna
Minulý čtvrtek prošel do prvního čtení návrh nenápadného návrhu zákona o změně zákona o registru smluv a zákon o svobodném přístupu k informacím z pera Pirátské strany. Návrh Pirátů na zrušení výjimek může v současné podobě mimo jiné znamenat, že například státní společnost ČEZ bude zveřejňovat i všechny smlouvy uzavřené se svými odběrateli energií s výjimkou fyzických nepodnikajících osob. Jedinou omezující podmínkou je de facto výše plnění – zveřejňovat se nebudou pouze smlouvy od 50 000 Kč. Uvedený návrh lze zcela bez pochyb nazvat jako Lex ČEZ, neboť i samotná důvodová zpráva odůvodňující nezbytnost provedení změn míří pouze na jednu společnost – státem vlastněný ČEZ. V čem je ale uvedený návrh nebezpečný?
Jakožto bývalý právní poradce Aleny Vitáskové, bývalé předsedkyně Energetického regulačního úřadu, a bývalý člen rozkladové komise téhož orgánu, jsem přes 5 let bránila české spotřebitele energií před nešvary v energetických odvětvích včetně solárních mafií. S Vaším zvolením do Poslanecké sněmovny jsem se velice těšila na to, že do sněmovny přijde strana, která se zaměří na potírání korupce a těch, kteří vycucávají náš stát. Nyní se však jejich snahy mimoděk vymykají běžnému chápání.
Tento čtvrtek se šéf Pirátů Ivan Bartoš začal na sociálních sítích chlubit úspěchem, že se jeho straně podařilo přes první čtení protlačit novelu zákona o registru smluv a zákon o svobodném přístupu k informacím. Podstatou této novely je zrušení výjimek pro státem ovládané společnosti, doposud logicky z působnosti uvedených zákonů vyňaté.
psali jsme: Vedení ČEZu pod palbou lobbistů i médií. Vybírá se ostraha jaderných elektráren
Návrh Pirátů je ve své podstatě velmi stručný, opírá se pouze o proces předchozího schvalování výjimek pro tyto firmy či o judikaturu Nejvyššího správního soudu ve věci postavení ČEZu jako povinného subjektu poskytovat informace na základě žádosti. Z hlediska potřebnosti novelizace se v návrhu (výlučně z pera pirátských poslanců) konstatuje, že navrhovaná úprava je nezbytná k tomu, aby „veřejnost měla účinný přístup k informacím o smlouvách státních a polostátních subjektů v řádu nejméně miliard korun ročně. Bez navržené úpravy zůstanou tyto informace před veřejností zcela skryty, což usnadní uzavírání platných smluv nevýhodných pro danou právnickou osobu např. v důsledku korupce“. Cíl jistě bohulibý – nikdo se nechce přít, že korupci je třeba potírat, ale…
Autoři novely v návrhu zcela pominuli některé kruciální otázky, které si každý soudný člověk musí klást. První takovou otázkou je, zda je zde opravdu dána nezbytnost takto široké povinnosti zveřejňovat všechny informace.
Návrh zákona je napsán tak, že smlouvy budou zveřejňovány všechny s výjimkou smluv s fyzickými osobami nepodnikajícími či smluv do 50 000 Kč plnění. Uvedené vynětí pro fyzické osoby nepodnikající ale neplatí, pokud Vám ČEZ bude prodávat nějakou nemovitost.
psali jsme: Kauza Vitásková: Radost, žal a hněv
Ostatní účastníci energetického trhu (mimo provozovatele přenosové soustavy, který se s Lex ČEZ „sveze“) však tuto povinnost mít nebudou. ČEZ tak bude vystaven v Evropě neobvyklé povinnosti, která jej ve svém důsledku může i konkurenčně zlikvidovat. Tyto momenty Pirátům zcela unikají. Pirátům by tak prospělo mít k ruce nejenom zkušenější legislativce, ale i experty, kteří dané problematice skutečně rozumí.
Další rizika přijetí této normy nastíním v dalším komentáři.
Autor: JUDr. Veronika Petrová