Libanonský premiér Harírí slíbil, že se brzy vrátí do vlasti

Libanonský premiér Harírí slíbil, že se brzy vrátí do vlasti
Autor fotografie: flickr.com (CC BY-SA 2.0) |Popisek: Saad Harírí
13 / 11 / 2017, 08:00

Libanonský premiér Saad Harírí, u kterého panuje podezření, že je zadržován v Saúdské Arábii, řekl v televizi, že se vrátí velmi brzy do Libanonu. Chce prý podniknout procedurální kroky nezbytné k tomu, aby byla přijata jeho rezignace, kterou překvapivě ohlásil před více než týdnem. V rozhovoru také uvedl, že v Saúdské Arábii se cítí svobodný.

"Kdybych chtěl odcestovat zítra, odcestoval bych," řekl Harírí v Rijádu v rozhovoru s televizí Future, která mu patří. Jde o jeho první veřejné vystoupení od 4. listopadu, kdy v Saúdské Arábii oznámil demisi. Tu zdůvodnil bezprostředním nebezpečím, jemuž je Libanon vystaven. Tuto myšlenku ale více nerozvedl. Návrat do vlasti odhadl v řádu dní.

Agentura Reuters dnes napsala, že Saúdská Arábie dospěla k názoru, že Harírí nechce zakročit proti libanonskému šíitskému hnutí Hizballáh, podporovanému Íránem, saúdskoarabským konkurentem v oblasti Perského zálivu, takže Harírího donutila k rezignaci. Libanonští politici se domáhají vysvětlení, proč je Harírí v Saúdské Arábii držen přes týden proti své vůli, což ale Rijád popírá.

Harírí v dnešním rozhovoru řekl, že Saúdská Arábie chce, aby Libanon zůstal v blízkovýchodním regionu neutrální, a ne aby stranil Íránu. To se ale podle Rijádu nyní děje vzhledem k tomu, že Hizballáh prakticky ovládá libanonskou politickou scénu.

Harírí řekl, že by si svou demisi mohl rozmyslet, pokud by se Hizballáh zavázal, že se bude rovněž chovat neutrálně. "Odvolám rezignaci, pokud bude libanonská politika neúčasti na regionálních konfliktech respektována," upozornil politik, který má libanonskou i saúdskoarabskou státní příslušnost.

Libanonský prezident Michel Aún Harírího rezignaci nepřijal a požaduje po Rijádu vysvětlení. Dnes Aún vyjádřil názor, že Harírího svoboda pohybu je v Saúdské Arábii omezena. O jeho rezignaci si chce s Harírím nejprve osobně promluvit. 

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace