Libye na kolenou. Jedenáct ropných polí uzavřeno kvůli útokům IS

Libye na kolenou. Jedenáct ropných polí uzavřeno kvůli útokům IS
Autor fotografie: Al Jazeera|Popisek: Požáry ropných polí v Libyi
05 / 03 / 2015, 15:15

Bojovníci islámského státu v Libyi se včera zmocnili rafinerie v Bahí a jednoho z největších ropných polí země Mabrúk na pobřeží zálivu Velká Syrta.

Italský ropný koncern Eni dnes oznámil dramatický propad produkce ropy na pouhých 25 procent normálního stavu. Podle šéfa Národní rady pro ropy a zemního plynu v Tripolisu ještě nedávno dosahovala produkce asi 500.000 barelů denně, ale teď není v provozu celkem 11 ropných polí, což je třetina celkového počtu v Libyi. A zbývající nejsou v provozu, buď proto, že na nich probíhá údržba nebo jsou nefunkční a uzavřené ještě od doby povstání. Pro srovnání - v roce 2011 Libye vytěžila denně zhruba 1,6 milionu barelů ropy a z toho šlo 1,1 milionu barelů na vývoz, přičemž většinu ropy odebírala Itálie.

V našem článku "Islámisté zaútočili na ropná pole v Libyi. Italské námořnictvo je u libyjských břehů" jsme uvedli, že vojenské cvičení italského námořnictva, které probíhá v těchto dnech u libyjských břehů může souviset právě s případnou vojenskou intervencí Itálie proti IS  v zájmu ropného koncernu ENI.

Ropná společnost ve středu v noci prohlásila, že musela uzavřít provozy po útocích islámských radikálů a s ohledem na doložku tzv. "vyšší moci" se zříká odpovědnosti za nedodržení smluvních podmínek pro libyjský stát. Podle jejích slov libyjská oficiální vláda nezajistila bezpečnost vrtů a ropných provozů, což vedlo ke "krádežím, rabování, sabotážím a zničení" zařízení. Vláda a armáda nereagovala na její žádosti o dostatečné zabezpečení ropných vrtů a majetku společnosti.

Společnost také varovala libyjskou vládu, že pokud dojde k útoků islámských radikálů na libyjské ropné terminály, bude nucena uzavřít všechna provozovaná ropná pole a přístavy. To povede k dramatickému růstu deficitu státního rozpočtu a bude to mít vliv na zásobování obyvatelstva elektrickou energií.

Islámisté včera zaútočili na ropná pole Al-Dhahra, celé zařízení obklíčili a zajali stráže. Libyjská armáda údajně proti radikálům, i přes žádosti ropné společnosti, nezasáhla. IS nakonec celé zařízení vyhodili do vzduchu.  

Video, zdroj: YouTube, Al Jazeera

Psali jsme také:

Islámisté zaútočili na ropná pole v Libyi. Italské námořnictvo je u libyjských břehů

Libyjští islámisté mají yperit a sarin. Hrozba pro Evropu vzrůstá

Válka v severní Africe je na spadnutí. Itálie se obává libyjských uprchlíků

Itálie se obává leteckých útoků islámského státu. A nejen to - skončí volný pohyb osob v EU?

IS "Libyi použijeme jako vstupní bránu do EU!"

Tagy článku