Libyjská armáda bude vyzbrojena proti islámistům

Libyjská armáda bude vyzbrojena proti islámistům
17 / 05 / 2016, 09:00

Světové velmoci jsou ochotny podpořit výjimku z embarga a vyzbrojit libyjskou vládu národní jednotky, aby mohla bojovat s radikálními islamistickými skupinami na svém území včetně organizace Islámský stát (IS).

Vídeň (ČTK) - V závěrečném usnesení se na tom shodli účastníci konference o situaci v severoafrické zemi, informovala agentura AP.

Zbrojní embargo na Libyi uvalila OSN v roce 2011, kdy v zemi v rámci takzvaného arabského jara vypukly lidové protesty proti autoritářskému režimu Muammara Kaddáfího.

Obamův největší omyl? Intervence v Libyi

Závěrečné usnesení včerejší konference ve Vídni podepsalo všech pět stálých členů Rady bezpečnosti OSN a 15 dalších zemí, například Německo či Itálie. Podle jeho textu jsou země připraveny podpořit žádost libyjské vlády o udělení výjimky ze zbrojního embarga, kterou podá k sankční komisi OSN.

Le Monde: "Francouzská tajná válka v Libyi"

Cílem konference bylo podpořit vládu národní jednoty premiéra Fáize Sarrádže, která vznikla na počátku tohoto roku na základě jednání znepřátelených stran zprostředkovaných OSN.

"Klíčovou otázkou je, zda Libye zůstane místem, kde se dál šíří terorismus, pašeráctví lidí a nestabilita, nebo zda jsme schopni pomocí vlády národní jednoty dosáhnout stability," uvedl již před jednáním německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier. Mnoho zemí je podle něj ochotno Libyi pomoci také při obnově struktur pobřežní stráže, která by pomáhala zabránit migrantům v nebezpečné cestě před Středozemní moře do Evropy.

Obama chce, aby v Libyi zasáhla vojska NATO

Libye se propadla do chaosu po pádu režimu dlouholetého diktátora Muammara Kaddáfího, kterého svrhla lidová revoluce na počátku roku 2011. Na jejím území se postupně vytvořila dvě mocenská centra: Islamisté ovládali západ země z Tripolisu, mezinárodně uznávaná vláda Abdalláha Sáního a parlament kontrolovaly východ z Tobrúku. Chaosu v zemi využila řada milicí a islamistických skupin včetně organizace Islámský stát, která ovládá území kolem severolibyjské Syrty.

EU se připravuje na problémy v Libyi. Ve hře jsou uprchlíci, IS i ropné vrty

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace