Libyjská armáda získala v bojích proti IS přístav v Syrtě

Libyjská armáda získala v bojích proti IS přístav v Syrtě
Popisek: Ilustrační foto
11 / 06 / 2016, 09:30

Tripolis 11. června (ČTK) - Libyjské jednotky získaly kontrolu nad přístavem ve městě Syrta, které donedávna ovládal Islámský stát (IS). Do centra města armáda postoupila po třech týdnech bojů ve čtvrtek.

Do bojů bylo zapojeno letectvo i námořnictvo, které ostřelovalo přístav. Generál Muhammad Ghusrí, jehož citovala stanice BBC, řekl, že velitelé IS uprchli do pouště na jih, ale mnoho řadových bojovníků je v obležení v centru města. Podle armády v posledním boji padli dva vojáci a osm bylo zraněno.

Libyjské provládní síly nalezly těla radikálů, kteří byli spoutaní a usmrcení střelou do hlavy. Těla se nacházela v kasárnách uvnitř města, uvedla agentura AP s odvoláním na libyjská média. Podle nich může jít o "militanty, kteří chtěli uprchnout". Žádné bližší podrobnosti ale zveřejněny nebyly.

Uvnitř kasáren bylo nejméně šest těl islamistů. Vojáci, kteří mají podporu mezinárodně uznávané vlády, je objevili, když dobytou budovu pročesávali a pátrali po dalších útočnících. Ofenziva v Syrtě vstoupila podle libyjských zdrojů do "konečné fáze" a poslední islamističtí bojovníci se uchýlili do místního kongresového centra.

V oblasti Syrty se narodil bývalý libyjský vůdce Muammar Kaddáfí. Pod kontrolou islamistů byla od konce roku 2014. Od té doby z města uprchly až dvě třetiny z původních 80.000 obyvatel. IS postupně rozšířil své pozice v okolí Syrty v délce 250 kilometrů libyjského pobřeží a v lednu začal útočit na velké ropné terminály.

Libye prochází vleklou politickou a bezpečnostní krizí od revolučního roku 2011, kdy byl Kaddáfí svržen. Západní státy doufají, že nová vláda národní jednoty spojí množství ozbrojených frakcí a zaměří se na boj proti IS. Vláda funguje od března a západní země jí nabídly, že zajistí jejím jednotkám výcvik, pokud o to kabinet požádá.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace