Střelba na migranty ve člunu u libyjského pobřeží

Střelba na migranty ve člunu u libyjského pobřeží
Autor fotografie: frontex.europa.eu/|Popisek: Joint Operation Triton 2016
21 / 10 / 2016, 15:00

Při záchraně migrantů u libyjského pobřeží napadli v noci na dnešek ozbrojenci člun s migranty.

Řím (ČTK) - Čtyři lidé přišli o život a 15 až 25 osob se pohřešuje. Informovala o tom podle AFP německá organizace Sea-Watch, která se ve Středozemním moři s italskou pobřežní stráží podílí na záchraně migrantů plujících z Afriky do Itálie.

 

Podle mluvčího Sea-Watch byla dnes v noci jejich loď vyslána do mezinárodních vod k libyjskému pobřeží k záchraně asi 150 migrantů ze člunu. Když záchranáři začali rozdávat plovací vesty, dorazila k místu loď označená jako libyjská pobřežní stráž. Na ní byli ozbrojení muži, kteří mluvili pouze arabsky, vrhli se na člun a chtěli prý ukrást motor.

Většina migrantů v nastalé panice napadala z člunu do vody. Záchranářům z lodi Sea-Watch se podařilo dostat na palubu 120 lidí a čtyři mrtvé.

Italská pobřežní stráž potvrdila AFP, že loď Sea-Watch2 dnes před svítáním zachránila 120 lidí. Neuvedla však, za jakých okolností se akce odehrála.

Z Libye v posledních měsících proudí do Itálie stovky či tisíce migrantů týdně. K růstu migrační vlny z tohoto severoafrického státu přispívá i politická nestabilita země, která je od svržení Muammara Kaddáfího v roce 2011 roztříštěná.

OSN: Statisíce uprchlíků v Libyi je na cestě do Evropy. "Vracejte je zpět," tvrdí rakouská europoslankyně

Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) z tohoto týdne připlulo letos do Itálie přes Středozemní moře na 146.000 migrantů, což je už skoro stejně jako za celý loňský rok, kdy to bylo téměř 154.000. Asi 3100 lidí letos na cestě za lepším životem z Afriky do Itálie v moři zahynulo.

Uprchlická krize nabírá na otáčkách. Itálie hlásí mezitýdenní nárůst 432 procent

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.