Libyjská radikální skupina Ansar aš-Šaría oznámila své rozpuštění

Libyjská radikální skupina Ansar aš-Šaría oznámila své rozpuštění
Popisek: islamisté
28 / 05 / 2017, 16:00

Libyjská islamistická skupina Ansar aš-šaría oficiálně oznámila své rozpuštění. Skupina která figurovala na seznamu teroristických organizací OSN i Spojených států, to uvedla ve svém sobotním prohlášení na internetu.

Radikální milice Ansar aš-Šaría stály podle Washingtonu za útoky na americký konzulát v Benghází z 11. a 12. září 2012. Při prvním útoku zahynuli dva Američané včetně velvyslance Chrise Stevense, který byl v Benghází ten den na návštěvě. Při druhé akci přišli o život dva američtí bezpečnostní pracovníci konzulátu.

Islamistická rada organizace Ansar aš-Šaría vládla od července 2014 v druhém největším městě v zemi Benghází. Tam posléze bojovala s Libyjskou národní armádou (LNA) generála Chalífy Haftara

Skupina Ansar aš-šaría uvedla, že o svém rozpuštění rozhodla kvůli těžkým ztrátám, které zlikvidovaly její vedení i množství jejích bojovníků. V prohlášení Ansar aš-šaría rovněž vyzvala revoluční síly v Benghází, aby se spojily a vytvořily jednotnou frontu.

V Libyi převládá chaos rozpoutaný skupinami, které se v roce 2011 podílely na svržení diktátora Muammara Kaddáfího. Dva hlavní protagonisté konfliktu, generál Chalífa Haftar stojící v čele LNA a Faíz Sarrádž, premiér tripoliské vlády podporované OSN, se však začátkem měsíce domluvili, že se spolu pokusí situaci na jihu země zklidnit. Kromě Haftarovy a Sarrádžovy vlády se o moc přetahuje řada uskupení a bojůvek včetně organizace Islámský stát (IS).

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace