Libyjští islámisté mají yperit a sarin.Hrozba pro Evropu vzrůstá

Libyjští islámisté mají yperit a sarin.Hrozba pro Evropu vzrůstá
Autor fotografie: Youtube|Popisek: Muniční sklady Jufra
23 / 02 / 2015, 12:00

Britský expert varuje, že přes stáří chemických zbraní zůstávají smrtelně nebezpečné a v rukou IS představují bezprostřední nebezpečí pro evropské státy.

Bojovníci libyjské odnože islámského státu se po porážce vládních sil v jižní a střední Libyi zmocnily deset let starých zásob yperitu a sarinu.

Jedná se o stejné radikály, kteří se přihlásili k odpovědnosti za několik útoků v zemi, včetně bombového útoku na luxusní hotel v Tripolisu luxusní hotel, popravy 21 egyptských Koptů, a nejnověji dvěma sebevražedným útokům ve východní části města Qubba.

Bývalý britský armádní důstojník Hamish de Bretton-Gordon řekl pro deník The Mail on Sunday, že zbraně jsou stále nebezpečné, i když je pravděpodobné, že  po deseti let budou ve špatném stavu.

"Libye je prakticky již Evropa a tak z evropského pohledu panuje obrovský strach z použití těchto zbraní. Předpokládám, že bezpečnostní síly budou velmi pozorně tuto situaci sledovat. "

Islámský stát používá chlór jako zbraň v Iráku a získal velmi odborné znalosti v oblasti chemických zbraní, které byly v minulosti vyvíjeny pro režim Saddáma Husajna.

Podle arabských novinářů převezli ozbrojenci dosud nezjištěné množství smrtícího yperitu do středomořského města Misúrata (třetí největší město v Libyi). Předtím ale islámisté provedli zkoušky chemických zbraní v hornaté oblasti poblíž města Mizda, 100 mil (160 km) jižně od Tripolisu (zdroj: aawsat.net)

Mezitím rostou obavy z teroristických útoků především v Itálii, která zachytává nejvyšší počet uprchlíků ze severní Afriky. A islámští teroristé se netají svým záměrem infiltrovat se do davu tisíce běženců "Itálie se obává leteckých útoků islámského státu. A nejen to - skončí volný pohyb osob v EU?"

Islámský stát prozatím úspěšně obsazuje čím dál větší území Libye. Získal kontrolu nad druhým největším městem Benghází, které je na pobřeží Středozemního moře (video: zdroj YouTube)

 Egypt využil svého práva na "sebeobranu" a bombarduje výcvikové tábory IS v Libyi ("Válka v severní Africe je na spadnutí. Itálie se obává libyjských uprchlíků"), což vyvolalo negativní reakci USA ("Pentagonu se nelíbí bombardování Libye. Egypt zapomněl informovat USA").

Zdroj: dailymail.co.ukAsharq Al-Awsat 

Psali jsme také:

Česko připravuje ochranu před teroristickými útoky - okamžité uzavření státních hranic

Zvěrstva islámistů se odehrávají jen dvě stě kilometrů od EU

Itálie se obává leteckých útoků islámského státu. A nejen to - skončí volný pohyb osob v EU?

Ilegální přistěhovalci se valí do Evropy. Bezpečnostní riziko, se kterým si EU neví rady

Další teroristický útok islamistů – devět mrtvých v hotelu Corinthia v Tripolisu

Islámským bojovníkům padl za oběť hřbitov válečných veteránů v Tobruku

Tagy článku