Lidé, kteří jedli sloní hlavy

Lidé, kteří jedli sloní hlavy
Autor fotografie: By I, Luca Galuzzi, CC BY-SA 2.5|Popisek: Jeskyní malba slona
25 / 06 / 2016, 07:15

Během doby kamenné byla jednou z největších pochoutek paštika ze slona. Pralidé jedli masivní hlavy nyní zaniklého druhu slonů.

Podle nového výzkumu, lidé žijící v paleolitu, běžně známém jako doba kamenná, lovili slony jako cenný zdroj potravy.  Stejně jako jedli jejich těla, snažili se získat i maximum z obrovských hlav zvířat. Z hlav vybírali a jedli mozky,  ale také jejich jazyky, žlázy, a dokonce i části kostí jejich lebek a dolní čelisti. To pomáhá vysvětlit, proč lidé paleolitu přepravovali sloní hlavy sebou, když cestovali mezi svými sídly.

V jakém rozsahu byli tito lidé schopni svými zbraněmi tato obrovitá zvířata lovit je stále diskutováno. Někteří vědci dokonce zvažují teorii, že lidé slony aktivně nelovili, ale zbírali zbytky slonů uhynulých stářím, nebo zabitých predátory. Nyní nová studie dospěla nejen k závěru, že sloni byli loveni, ale že jejich hlavy byly životně důležitým zdrojem kalorií pro lidi. A to natolik, že byly problémy s transportem hlav.

Aviad Agam a Ran Barkai z Tel Avivské university, prozkoumali řadu archeologických nalezišť, na kterých byly sloní hlavy objeveny. Jsou zahrnuty lokality obývané lidmi napříč Starým světem, jako je třeba 1,6 milionu až 1,3 milionu let stará oblast na místě nynější Džibutské republiky v Africe, 800 tisíc let až 500 tisíc let staré místo v Izraeli a 150 tisíc až 13 tisíc let stará místa po celém moderním Rusku a Evropě. Například na nalezišti u Mrtvého moře bylo nalezeno mimo zbytků různých zvířat jako jeleni, či želvy na 154 slonů a to včetně kompletních hlav a dalších kosterních zbytků.

Tyto zbytky patřily druhu Palaeoxodon, někdy nazývanému "Slon s přímými kly". Celý podrod Palaeoloxodon začal vymírat před 30 000 lety, pravděpodobně pod vlivem příliš silné konkurence ze strany mamutů. Druhy žijící v Japonsku možná přežily o trochu déle. Poslední druh Palaeoloxodona, který přežíval v trpasličí formě na středomořských ostrovech, vymřel asi před 3 000 let.

Slon

Tento slon byl značně větší než dnešní sloni, mohl vážit až 15 tun a byl zdaleka největším tvorem tehdejšího světa. Pro představu - hlava moderního slona může vážit 400 kg, slon s přímými kly mohl mít podle vědců hmotnost hlavy až dvojnásobnou.

Model slona

Zároveň vědci tvrdí, že slon obsahoval tu správnou kombinaci masa a tuku pro tehdejší lidi, byl to tedy ideální balíček jídla.

Další důkaz, že pravěcí lidé aktivně hledali hlavy slonů pochází z jeskyně Bolomor ve Španělsku. Uvnitř byly nalezeny řada starých sloních kostí, včetně lebky a kostí nohou.

"Dostat se do jeskyně je regulérní lezení po skále," říkají vědci. "Nicméně pozůstatky slona včetně hlavy byly nalezeny uvnitř jeskyně."

To dokazuje, že nutriční hodnota hlavy slona byla natolik vysoká, že to předčilo obtíže s jejím transportem do jeskyně.

Podle vědců podobným způsobem byly transportovány i hlavy mamutů, které byly stejně nutričně výživné. Zároveň to dokazuje i vysoký stupeň spolupráce během lovu a posléze transportu pochoutky do jeskyně.

Zdroj: BBC

Tagy článku