Lidé z okolí Vrbětic dostanou odškodné, každý asi 3000 korun

Lidé z okolí Vrbětic dostanou odškodné, každý asi 3000 korun
Popisek: Při celkem pěti evakuacích muselo svá bydliště opustit asi 2000 lidí z okolí Vrbětic
21 / 12 / 2015, 15:15

Lidé ze tří obcí v okolí muničních skladů ve Vrběticích dostanou odškodnění v celkové výši šesti milionů korun. Každý zdejší občan by tak měl dostat zhruba 3000 korun. Ve Vrběticích vybuchly loni dva sklady s vojenským materiálem včetně munice.

"Vláda dnes rozhodla o odškodnění obyvatel postižených loňskými výbuchy muničních skladů v okolí Vrbětic. Občanům Vlachovic-Vbětic, Haluzic a Lipové, tedy obcí, odkud museli být občané evakuováni a jejichž život byl zasažen bezpečnostními opatřeními, poskytneme celkem šest milionů korun," napsal ČTK k rozhodnutí Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) by obce mohly začít vyplácet peníze začátkem příštího roku. Výplatu odškodného podle Chovance zajistí obce, lidé o ně nebudou muset žádat.

"Dotaci dostane automaticky ten, kdo je v obci přihlášen, prostřednictvím obecního úřadu," uvedl Chovanec. Peníze pro obce zajistí ministerstvo, které zpracuje i veškerou potřebnou potřebnou agendu a zúčtování. Ministr odhadl, že lidé by odškodné mohli dostat na začátku příštího roku.

"Je to určitě dobrá zpráva, že konečně po roce se něco pohnulo a lidé něco dostanou," řekla dnes ČTK starostka Haluzic Stanislava Zvonková (nez.).

Lidé původně požadovali vyšší částku, podle starostky je však dobře, že dostanou alespoň nějaké peníze. Vláda jednala také o změnách ochrany nebezpečného areálu, který dosud střeží armáda a policie. Část lidí by podle Chovance měly nahradit kamery a nově upravený plot.

"Budou tam policisté, bude tam armáda v daleko menším rozsahu, chceme to vyřešit technickým zabezpečením," řekl ministr.

Riziko hrozí podle něj zejména kvůli zvědavým lidem nebo dětem a mladistvým, kteří by se mohli pokusit dostat do kontaminované zóny. Podle Zvonkové by se však tamní obyvatelé jistě cítili bezpečněji, kdyby na místě zůstala armáda v původním rozsahu. Na místě je vždy kolem 120 policistů a vojáků.

První výbuch zasáhl areál loni v říjnu a vyžádal si dva lidské životy. Následovalo po něm 355 neřízených výbuchů. Další sklad explodoval v prosinci. Oba vybuchlé sklady si pronajímala ostravská firma Imex Group. Exploze vyšetřuje policie jako úmyslné obecné ohrožení. Státní zástupce již podal kvůli skladování zakázaných výbušnin v muničním skladu obžalobu na pět lidí a dvě firmy.

Při celkem pěti evakuacích muselo svá bydliště opustit asi 2000 lidí z okolí. Sanace areálu ve Vrběticích může trvat i několik let. Odvoz zbrojního materiálu bude dokončen do konce letošního roku. Poslední kamion s municí odjede ve středu, uvedlo dnes ministerstvo vnitra. Na místě při tom bude premiér Sobotka. Podle Zvonkové se ten den také uskuteční schůzka se starosty, na které budou podrobněji informováni o odškodnění obyvatel i střežení areálu.

Zdroj: ČTK

Tagy článku