Lidovci se zahrávají s ohněm. Bělobrádek může stranu pohřbít

Lidovci se zahrávají s ohněm. Bělobrádek může stranu pohřbít
Autor fotografie: Screenshot YouTube|Popisek: Pavel Bělobrádek
12 / 07 / 2017, 12:30

Lidovci si koalicí se STAN pořádně zatopili. Zvolení nemají zdaleka jisté.

Lidovci si koalicí se STAN pořádně zatopili. Zvolení nemají zdaleka jisté. Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek zřejmě při dohodě se STAN o koalici nedomyslel důležitou věc. Tato koalice potřebuje získat pro vstup do Poslanecké sněmovny 10%, a ty zatím soudě podle relevantních průzkumů nemá, i když se této hranici přibližuje.

Do parlamentních voleb zbývají pouhé tři měsíce a není proto divu, že u lidovců začíná stoupat nervozita, že by stranu mohl potkat stejný osud jako v roce 2010, kdy z parlamentu vypadla. Tehdejší předseda Cyril Svoboda si také nepřipouštěl, že tato varianta může nastat, a ouha, přece se stalo. V roce 2013 při předčasných volbách ,,vrátil" Pavel Bělobrádek lidovce do sněmovny a byl členy této strany oslavován jako zachránce. Nyní se však může stát hrobařem lidoveckých šancí na vstup do parlamentu, protože předvolební koalice se STAN představuje značné riziko.

Na tuto situaci už zareagovalo křídlo někdějšího předsedy Jiřího Čunka, který volá potom, aby se koalice na poslední chvíli zrušila, protože lidovci riskují své nezvolení do Poslanecké sněmovny. Není ovšem pravděpodobné, že by jeho nesouhlasné hlasy byly tři měsíce před volbami vyslyšeny.

Vábnička STAN však byla pro lidovce zřejmě až příliš silná. STAN disponuje rozsáhlou sítí úspěšných regionálních politiků a zejména starostů a po rozchodu s TOP 09 představovala atraktivní ,,nevěstu", s níž koketovalo i hnutí ANO. STAN dal nakonec přednost překvapivě lidovcům z důvodů podobných programů, a protože řada politiků se vzájemně dobře zná.

Důvodů, proč se koalice STAN a lidovců zatím potácí v předvolebních průzkmech těsně před branami parlamentu je několik. Voliči ji zatím nevnímají jako koalici. Část z nich si dokonce stále myslí, že STAN je stále ,,v holportu" s TOP 09. Pro další část lidí není tato koalice srozumitelná, respektive postrádá účel, a pro nemalý vzorek potenciálních voličů je pak takové spojení dokonce nepřijatelné. Je pravda, že lidovci a STAN zatím nedokázali své uskupení ,,prodat" a říct jasně, že tvoří koalici. Mnoho voličů to zatím neví.

Vzhledem k tomu, že volby se kvapem blíží, měla by koalice lidovců a STAN přikročit k ,,osvětovým" formám politického marketingu a transparentně vysvělit, že tvoří jedno uskupení. Pokud se tak v nejbližších týdnech nestane, může hrozi lidovcům, že se do parlamentu nedostanou, a jejich hlasy propadnou hnutí ANO. Z Bělobrádka - ,,zachránce" by se pak rázem mohl stát Bělobrádek - ,,hrobař".

Tagy článku