Velitel IS zabit při útoku bezpilotním letounem

Velitel IS zabit při útoku bezpilotním letounem
Autor fotografie: U.S. Air Force photo/Lt Col Leslie Pratt|Popisek: MQ-1 Predator
12 / 07 / 2015, 09:15

Afghánské tajné služby informovaly, že při útoku bezpilotním letounem zemřel dřívější tálibánský lídr a nynější velitel IS v Pákistánu a Afghánistánu.

Podle prohlášení afghánského Národního ředitelství pro bezpečnost (NDS) byl Hafiz Saeed zabit spolu s dalšími 30 povstalci v jejich základně v regionu Achin.

„Díky úsilí NDS bylo nalezeno místo, kde se shromažďují bojovníci IS, a tato informace byla sdělena spojeneckým silám, které pak zaútočily.“ 

Útok znamená významné vítězství v afghánském boji proti teroristům IS, kteří zabrali nemalá území v Sýrii a Iráku a na dalších místech, jako právě v Afghánistánu, vytvářejí své buňky. Pobočka IS v Afghánistánu byla zodpovědná například za dubnový útok džihádisty, který se odpálil na motorce před bankou v Džalálábádu a zabil 33 lidí a dalších 100 zranil.

Afghánská vláda s pomocí spojenců začala likvidovat teroristy na svém území.  Tento čtvrtek byl zabit bývalý tálibánský mluvčí Šahidulláh Šahíd spolu s dalšími pěti teroristy během náletu ve východním Afghánistánu. Smrt Saeeda je dalším milníkem v boji Afghánců proti IS, ale také milníkem v boji proti terorismu – v obou útocích během tohoto týdne spojenci využili bezpilotní letouny tzv. drony.

Zdroj: CNN

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace