Lídr německých socialistů Martin Schulz utrpěl další výprask

Lídr německých socialistů Martin Schulz utrpěl další výprask
Autor fotografie: redakce|Popisek: neúspěšný Martin Schulz
10 / 02 / 2018, 07:00

V naší zemi velmi kontroverzní německý politik zažívá další propadák. Jako kandidát na německého kancléře například proslul výroky, že Česko k přijetí migrantů donutí. Nyní vyklízí další pozice.

Během dvaceti letech svého působení na evropské scéně se prodaral do pozice předsedy evropských socialistů. Po dvě volební období byl z této pozice zvolen předsedou Evropského parlamentu. Po ukončení tohoto mandátu navržen na lídra SPD v celoněmeckých volbách. V nich neuspěl. Po složitých a dlouhých jednáních nakonec změnil názor a pustil se s Angelou Merkelovou do tvorby nové německé vlády. Je pravda, že jejich názory jsou velmi blízké a Merkelová si nemohla přít lepšího proti(spolu)hráče.


Po volebním propadáku a následném povolebním vyjednávání oznámil, že bude ministrem zahraničí a odstoupil z čela SPD. Na rezignujícího Schulze však přišel nečekaný úder. V Pirně a Lipsku na východě Německa zahájili mladí sociální demokraté kampaň proti pokračování velké koalice mezi CDU a SPD. O tom, jestli takováto vláda vedená kancléřkou Angelou Merkelovou znovu vznikne, budou od 20. února rozhodovat všichni sociální demokraté v interním referendu.


Psali jsme: Šéf SPD Schulz i přes velkou ztrátu věří ve volební úspěch


Předseda mladých sociálních demokratů Kevin Kühnert má výhrady k vytvářené koalici. Jednak má za to, že socialisté do koaliční smlouvy neprosadili dostatek svých programových priorit, jednak kritizuje vládní styl velké koalice. Ta podle něj stále odsouvá důležité otázky budoucnosti, ať už to byla důchodová reforma nebo přijetí razantních opatření na ochranu klimatu.


Dnes bylo oznámeno, že končící šéf německých socialistů Schulz se nestane novým ministrem zahraničí. Do vznikající vlády velké koalice CDU/CSU a SPD vedené kancléřkou Angelou Merkelovou nakonec vůbec nevstoupí. Je tedy pravděpodobné, že pozici ministra zahraničí si udrží jeho předchůdce v čele strany Sigmar Gabriel.


Podle Schulze je zásadní, aby sociální demokraté, kteří musejí vznik další velké koalice schválit ve vnitrostranickém referendu, rozhodovali především o programu, který se SPD podařilo prosadit do koaliční smlouvy. "Kvůli diskusím o mé osobě ale považuji úspěšné hlasování za ohrožené. Proto tímto oznamuji, že se vzdávám vstupu do spolkové vlády," uvedl v prohlášení dvaašedesátiletý Schulz.


Psali jsme: Kdo zastaví ,,železnou kancléřku" Merkelovou? Nikdo takový v Německu není


Šéf poslanecké frakce CDU Volker Kauder věří, že se teď situace v SPD uklidní a bude možné vytvořit stabilní vládu. Podle opoziční Levice by bylo lepší, kdyby se takto Schulz rozhodl dříve, a ne až teď pod tlakem. "Nová velká koalice se rozkládá, ještě než se ujala vlády," uvedl trefně poslanec svobodných demokratů Marco Buschmann. S nimi a Zelenými prvotně vyjednávala Angela Merkelová o sestavení vlády.


Nepřehlédněte na Security magazínu: Defence - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.