Lídr proruských separatistů byl unesen proputinovskými Čečenci

Lídr proruských separatistů byl unesen proputinovskými Čečenci
Autor: RT|Popisek: Charlie Hebdo cartoon protest in Grozny, Chechnya
29 / 01 / 2015, 05:45

29.1.2015 / A zdá se, že všem je to vlastně jedno.
Zdroj: RT

Je to již deset dní, co do sídla lídra Národní sebeobrany Donbasu a lídra politické strany Novorusko, bývalého tak zvaného Národního gubernátora Doněcké oblasti, vtrhli neznámí ozbrojenci s maskami na hlavách a odvezli Gubereva neznámo kam.

Ochranka Guberova nic nezmohla. "Prostě šli k zemi s rukama nad hlavou a čekali, co se stane," informují očití svědci incidentu ze štábu Geberova. Všechna média – ať už separatistů, Rusů, Ukrajinců nebo ta západní – o tom buď to mlčí a nebo podávají naprosté minimum informací.

Guberov je přitom klíčovým představitelem separatistů, který stal u zrodu tak zvaného ruského jara, za což ho již jednou sebrali. Tehdy to byla ukrajinská tajná služba SBU, která si pro něj přijela do jeho bytu v Charkově a po několika měsících ho spolu s jinými separatisty vyměnila za proruskými jednotkami zajaté komando SBU.

Tentokrát byl Guberev osvobozen rychleji a to bez jakékoliv výměny den po svém únosu. Ukázalo se totiž, že ho unesli proputinovští dobrovolnici z Čečenska, bojující na straně separatistů – jak se neoficiálně proslýchá na přímý pokyn prezidenta Čečenské republiky, patřící do Ruské federace, a osobního přítele Putina Ramzana Kadyrova.

Jak informuje sám Guberov prostřednictvím svého profilu na Facebooku, kde pózuje na pozadí portrétu Vladimíra Putina a nedávno zesnulého prezidenta Venezuely Hugo Chaveze, Čečenci uvěřili Ukrajinci šířené desinformaci, že on Guberev tvrdil, že současný prezident Čečenska Kadyrov uspořádal teroristický útok na redakci francouzského časopisu Charlie Hebdo.

Potom, co si to Guberov s těmito 12 – 14 ozbrojenci „vyříkal“ na jejích základně, byl odvezen Čečenci zpátky do své kanceláře a „přátelsky“ se s nimi rozloučili. „Teď čekám na kontakt s prezidentem Kadyrovem“ píše Guberev na Facebooku.

Ramzan Kadyrov se stal prezidentem Čečenské republiky krátce potom, co byl jeho otec – bývalý lídr protiruských čečenských separatistů, který přešel na stranu Putina a stal se prezidentem Čečenské republiky, znovu podřízené Moskvě – zabit svými vlastními bývalými kolegy, protiruskými separatisty, kteří se nesmířili s prohrou ve druhé čečenské válce z roku 2000.

Kadyrov mladší pomstil smrt otce, rázně potlačil teroristy i opozici na území republiky a zachoval strohou loajalitu Čečenska vůči Rusku. Dnes se Kadyrov mladší netají svou podporou vůči proruským separatistům na Ukrajině a ač se nehlásí k teroristickým útokům v Paříží, staví se jako jeden z lídrů muslimů v Rusku tvrdě proti publikaci karikatur hanobících proroka Mohameda.  V tom má Kadyrov nespornou podporu svých voličů v Čečensku, což prokázal tím, že pod heslem „my nejsem Charlie“ dovedl uspořádat milionovou demonstraci v hlavním městě Čečenska, které má jako celek pouhý milion a čtvrť obyvatel.

Záznam z tohoto bezprecedentního protestu v Grozném si můžete prohlédnout zde:

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace