Lídr proruských separatistů: zajatce již brát nebudeme

Lídr proruských separatistů: zajatce již brát nebudeme
Autor fotografie: Dollar Photo Club
23 / 01 / 2015, 18:00

Alexandr Zacharčenko, lídr Doněcké lidové republiky, dnes v souvislosti s dalšími osmi civilními oběťmi ostřelování Doněcku prohlásil, že vydá rozkaz zakazující jednotkám proruských separatistů brát zajatce z řad prokyjevských ozbrojených jednotek (zdroj: tisková agentura TASS).

Připomínáme, že před nedávným znovuobnovením intenzivních bojů na východě Ukrajiny bylo v rukou proruských separatistů nadále okolo 600 ukrajinských zajatců a to i přesto, že celý podzim a začátek zimy probíhala v souladu s dohodou o příměří intenzivní výměna válečných zajatců z obou stran.

Jak ruská, tak ukrajinská média se následně plnila vzájemnými obviněními v psychickém a fyzickém týraní zajatců, přičemž cela řada vysvobozených proruských aktivistů o sobě tvrdila, že je ukrajinské úřady sebrali za pouhý projev sympatie vůči Rusku, aniž by přitom při tom kdy drželi zbraň v ruce.

Zacharčenko ve svém prohlášení neupřesnil, jaký bude osud těch ukrajinských vojáků a příslušníků dobrovolnických nacionalistických praporů, kteří již do zajetí separatistu již padli. K původním zbylým 600 již v průběhu nových bojů přibyla necelá stovka. Ukrajinské zdroje o nových zajatých separatistech dnes povětšinou mlčí. Lídr separatistické republiky jedním dechem dodal, že vina za desítky nových civilních obětí denně zcela leží na osobě prezidenta Ukrajiny Porošenka, který prý nechává střílet na města, děti a starce, které sám prohlašuje za ukrajinské. Zítřek Zacharčenko vyhlásil dnem smutku po obětích nedávného ostřelování.

Záběry 13 mrtvých ze zastávky doněckého MHD, v důsledku včerejšího ostřelování, můžete vidět níže. Upozorňujeme, že záběry nejsou vhodné pro děti a slabé povahy:

Jaké jsou dnes následky ostřelování původně jednoho z nejbohatších měst Ukrajiny si můžete prohlédnou zde:

Již na konci srpna minulého roku byl proruskými separatisty v Doněcku zorganizován pochod hanby pro ukrajinské válečné zajatce, který Kyjev odsoudil jako protiřečící Ženevské konvenci:

Tagy článku