Liga arabských států buduje společné ozbrojené síly silnější než NATO

Liga arabských států buduje společné ozbrojené síly silnější než NATO
Autor fotografie: "Avibras ASTROS-II SS-30" by DoD photo by: TECH. SGT. H. H. DEFFNER - http://www.defenseimagery.mil; VIRIN: DF-ST-92-07431. Licensed under Public Domain via Wikimedia Commons|Popisek: Ozbrojené síly Saúdské Arábie
04 / 04 / 2015, 12:00

Nově představená jednotka bude mít dvakrát větší počet mužů, než obdobná jednotka rychlého nasazení NATO.

Podle zdroje z Ligy arabských států bude 40 000 vojáků sídlit primárně v Egyptě a budou v ní začleněny jednotky z Egypta, Saudské Arábie a Maroka. Velitelem bude podle informací generálem ze Saúdské Arábie, jehož identita zatím nebyla oznámena.

Finální dohoda spatří světlo světa na schůzce vedení arabských států na konci dubna v Káhiře.

„Většina jednotek bude z Egypta, Maroka, Saúdské Arábie. Súdán a Jordánsko poskytnou stejně jako ostatní státy menší jednotky,“ řekl zdroj.

Rezoluce o použití této jednotky říká, že bude použita na požádání jakéhokoliv arabského státu, který bude čelit ohrožení národní bezpečnosti a může být použita i proti teroristickým skupinám.

AH-64 ozbrojených sil Saúdské Arábie

Síly se budou skládat z leteckých sil (do 1000 mužů), námořních sil (do 5000 mužů) a pozemních sil (do 35 000 mužů).

Náklady budou platit státy, které dodají jednotky, vyzbrojení a náklady na provoz budou platit státy těžící ropu v Arabském zálivu. Výhodou má být podobná výzbroj a společné zkušenosti zúčastněných států, zároveň vznik této jednotky ukazuje nedůvěru těchto států v pomoc Západu a snahu pomoci si sami.

Zdroj: DefenseNews

Tagy článku