Liga výjimečných ajťáků chrání republiku

Liga výjimečných ajťáků chrání republiku
Popisek: kyberbezpečnost
18 / 03 / 2017, 19:30

Bezpečnost klíčových sítí v Česku bude kromě úřadů chránit i desítka špičkových odborníků na IT, kteří jinak pracují v soukromém sektoru.

Takzvaná kyberliga nastoupí ve chvíli, kdy bude ohrožena bezpečnost země, aby chránila elektrárny, banky a další strategicky důležité instituce před hackerskými útoky. Kyberliga se má skládat z deseti elitních expertů na IT problematiku a ochranu kyberprostoru.

Tito specialisty si sice stát nemůže dovolit zaplatit, jejich odměnou však bude třeba přístup k informacím, které nespadají do kategorie ,,tajné", ale k nimž by jinak neměli přístup. Členové kyberligy se tak například dozvědí, jak probíhal hackerský útok na nějakou instituci. Ti, kdo se zapojí do kyberligy se také zapojí do komunikace se soukromým sektorem, budou se účastnit konferencí nebo osvětových aktivit.

Tyto špičkové ,,ajťáky" se hodlá v nejbližší době oslovit Národní centrum kybernetické bezpečnosti (NCKB), jehož úkolem je v rámci Národního bezpečnostního úřadu chránit systémy důležité pro chod státu. Na začátku by měl být desetičlenný tým, postupně se však skupina rozroste.

Členové elitního týmu It specialistů budou muset podle Národního centra kybernetické bezpečnosti mít doporučení od důvěryhodných expertů, aby se zamezilo možnosti, že se do skupiny dostane ,,krtek". Bezpečnostní prověrka na stupeň důvěrné tak bude další z povinností kromě toho, že ,,ajťáci" podepíší konkrétní závazky mlčenlivosti.

Záměr vytvořit ,,ligu výjimečných" IT expertů není cizí ani čeští politikové. Například František Vácha (TOP 09) nápad vítá.


Čtěte také: Vojenská tajná služba má sledovat český internet i útočit v kyberprostoru

,,Pokud budou dostatečně prověřeni a nebudou se dostávat do styku s tajnými informacemi, tak to bude mít smysl. Mají zkušenosti z jiného prostředí, ze soukromého sektoru, a dají tak nový pohled na věc," myslí si Vácha.

Váchův kolega Štěpán Stupčuk (ČSSD) sice nevyslovil s nápadem přímá souhlas, ale nezavrhuje jej. ,,Je to netradiční a novátorské řešení, ale musel bych se s tím podrobněji seznámit. Mám k tomu zatím neutrální postoj," reagoval na návrh Stupčuk.

Kromě NKCB se podobným nápadem zabývá i ministerstvo obrany, které by chtělo mít kyberoddíl v rámci záloh. Ten by také pomáhal při složitých hackerských útocích. ,,Nápad NKCB zapadá do naší vize existence branných spolků přispívajících k obraně České republiky," říká mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

 

psali jsme:

Jak nová legislativa EU o kyberbezpečnosti a ochraně dat ovlivní podnikání a na co je potřeba se připravit?

 

Zdroj: aktualne.cz

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.