Litva navrhuje zřízení ,,vojenského Schengenu" pro snadnější průchod armádních jednotek v Evropě

Litva navrhuje zřízení ,,vojenského Schengenu&quote; pro snadnější průchod armádních jednotek v Evropě
Popisek: konvoj
10 / 09 / 2017, 07:45

Litevské ministerstvo obrany vyzvalo ostatní země EU, aby se k plánu ,,vojenského Schengenu" připojily.

Litevské ministerstvo obrany přišlo s plánem na utvoření tv. vojenského Schengenu", prostoru, který by prakticky umožnil průchod či průjezd vojenských jednotek v daném regionu Evropy.

Ministerstvo vyzvalo státy EU, aby se k projektu připojily. Návrh přišel v době, kdy NATO obvinilo Rusko a Bělorusko, že ,,svévolně" přesunují své jednotky mezi různými teritorii spojeneckých států, aby uskutečňovaly vojenská cvičení.

psali jsme: NATO se podle Stoltenberga silněji zapojí do boje s terorismem

Na posledním setkání ministrů obrany EU v estonském Tallinnu hovořil litevský ministr obrany Raimundas Karoblis o ,,praktických cestách" k dosažení zvýšené vojenské spolupráce mezi jednotivými státy EU. Na tomto setkání padl zmíněný návrh na zřízení ,,vojenského Schengenu". Karoblis oznámil, že k  plánu, který zahrnuje mimo jiné další investice do infrastruktury, se už kladně vyjádřily státy Beneluxu - Belgie, Nizozemí a Lucemburska.

,,Litva podporuje zvýšenou obrannou spolupráci států EU, přičemž stálá strukturovaná obranná spolupráce musí přispět ke zvýšení výdajů na obranu v EU a vytvoření reálných obranných schopností v Evropě," prohlásil litevský ministr obrany s tím, že implementace nového litevského projektu je důležitá jak pro EU, tak pro NATO.

psali jsme: Ukrajina a NATO podle Porošenka začínají jednat o členství

Již dříve v této souvislosti navrhla Evropská komise zřízení Evropského obranného fondu s plánovanou alokací 500 milionů Euro pro obranné účely do roku 2020.

Minulý měsíc oznámila litevská prezidentka Dalia Grybauskaitė, že USA zvýší vojenskou přítomnost v Litvě a možná i zdvojnásobí počet svých bojových letadel v tomto pobaltském státě během září, kdy bude probíhat společné rusko - běloruské cvičení Zapad 2017.

Ruské ministerstvo obrany již několikrát prohlásilo, že nadcházející vojenská cvičení Zapad - 2017 jsou pouze obranné. Odmítlo rovněž intepretaci, že tato cvičení jsou nějakou hrozbou pro ostatní evropské státy. 

Zdroj: rt.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.