Litva kupuje protitankové rakety Javelin, obává se Ruska

Litva kupuje protitankové rakety Javelin, obává se Ruska
Autor: Defence Images|Popisek: Ilustrační foto Javelin
22 / 12 / 2015, 08:00

Litva požádala o koupi dalších protitankových řízených střel Raytheon / Lockheed Martin Javelin ze Spojených států.

Litevské ozbrojené síly byly první exportním zákazníkem pro Javelin, dohoda o odávce raket javelin byla podepsána již v prosinci 2001. Poslední objednávka je v hodnotě asi 55 milionů dolarů, jak zveřejnila americká Agentura pro bezpečnostní spolupráci (DSCA).

Celkem chce Litva nakoupit 220 raket Javelin a 74 jednotek Javelin Command Launch (CLU) včetně technické pomoci, podpory programu, logistiky a 10 dalších raket na účely "fly-to-buy" účely (tj. zabezpečení jakosti). Litva plánovala zvýšit své proti-tankové schopnosti od roku 2014. Rozpočtová novela z července 2014 schválila navýšení výdajů na nové řízené střely (protivzdušná obrana a protitanková) v přímé reakci na krizi na Ukrajině.

Litevský pozemní síly nakoupily zatím 74 raket Javelin a 18 řídících jednotek CLU v průběhu let, takže tato poslední objednávka ztrojnásobí počet raket které má Litva v provozu.

Litevská armáda se díky znovuzavedení branné povinnosti od roku 2015 rozšíří až o 45% během následujících let.

Javeliny se stávají dobrým obchodním artiklem, vzhledem k obavám z expanzivního Ruska. Estonsko nakupuje ještě mnohem větší počet tedy 350 raket, 120 jednotek CLU a 102 výcvikových raket v celkovém balíčku za 55 milionů dolarů. Proč za stejnou cenu dostane Estonsko mnohem více je záhadou.

Zdroj: IHS Jane´s

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace