Popisek: Putin s Trumpem
Litva varuje své spojence, že ruský prezident Vladimir Putin může v týdnech před zasednutím Donalda Trumpa do úřadu, otestovat připravenost NATO.
Ministr zahraničí Linas Linkevicius řekl, že je "velmi bojí" o Pobaltí, stejně jako o syrské město Aleppo. Nikde není přechod Donalda Trumpa k prezidentství sledován pečlivěji než v pobaltských státech.
Litva věří, že její temný pohled na ruské záměry je odůvodněn geografii a historii. Jednou součást Sovětského svazu, nyní je členem NATO a Evropské unie. A má pozemní hranici s ruským územím Kaliningrad u Baltského moře.
V hlavním městě Vilniusu, je nástěnná malba zobrazující Donalda Trumpa a ruského prezidenta Vladimira Putina ve vášnivém objetí. Vláda pochopitelně vyjadřuje své názory v méně křiklavých barvách, ale sdílí základní obavu umělce, že Trump a Putin jsou si příliš blízcí.
Strach spočívá v tom, že Trump a "jeho Spojené státy" vidí Rusko jako potencionálního partnera a zdráhají se vidět Moskvu pohledem východní Evropy, tedy jako silnou a bezprostřední hrozbu.
Litevský ministr zahraničí Linas Linkevicius řekl BBC jednoduše: "Rusko není supervelmocí, je to super problém."
Rusko trvá na tom, že není ohroženía, a argumentuje, že NATO je odpovědné za zvyšování napětí v oblasti rozšiřováním se na východ a přesunem vojenské techniky k ruským hranicím.
Kaliningrad je důležitou vojenskou základnou mezi Polskem a Litvou s mnoha radarovými a protivzdušnými systémy, stejně tak jako s proti-lodními střelami a má držet síly NATO dál od Ruska. V případě krize by bylo velmi obtížné tuto základnu překonat a jít na pomoc Pobaltí.
- V letech 2008-2014 došlo k významnému posílení personálu základny.
- Od roku 2012 se zavádí systémy protivzdušné obrany S-400.
- Od roku 2012 jsou zde rakety Iskander-M s krátkým dosahem schopné nést jaderné hlavice.
- Od října 2014 jsou zde dislokovány dvě korvety třídy Bujan vyzbrojené střelami kalibr, které jsou opět schopné nést jaderné zbraně.
- Pobřežní ochrana spoléhá na pozemní systémy Bal a mobilní Bastiony.
Podle Linkeviciuse je zde nebezpečí, že Putin vidí dobu do inaugurace Trumpa v lednu 2017 jako příležitost otestovat vojenskou připravenost a diplomatické určení NATO.
Ale i litevská opozice má z Ruska coby nástupnického státu SSSR velké obavy. Opoziční politik Gabrielius Landsbergis říká: "Nejlépe pochopí Rusko ti, co jsou mu nejblíž."
"Stále si pamatuji, jak jsem jako dítě slyšel zvuk tanků valících se ulicemi Vilniusu, moje generace - je mi 34 - si stále pamatuje Rusy, kteří zde byli jako Sovětská armáda. Ale byli to Rusové a napadli nás, takže ta poslední věc je, že bychom byli naivní, co se týče tohoto tématu."
Může vypadat složité pochopit, že ve Washingtonu mluví diplomaté o resetu vztahů s Ruskem, ale Litva bere nebezpečí invaze velmi vážně. Podle oficiálních představitelů Litvy země zvyšuje rozpočet na vojenské výdaje, aby dosáhla doporučených 2%, čímž chce USA dokázat, že je v rámci NATO spolehlivým partnerem.
Také znovu zavedla brannou povinnost a vydala příručku, která radí civilnímu obyvatelstvu co dělat, v případě ruské invaze. Obsahuje pokyny k identifikaci různých ruských obrněných vozidel a jak poskytovat informace Litevským ozbrojeným silám v době války.
Litevský vojenský důstojník major Linas Idzelis o příručce říká: "Je to alarm, ano. Je to alarm, který říká ne že Rusové jdou, ale že hrozba roste a roste každým dnem."
Jinde v Evropě hovoří o potřebě "učit" Donalda Trumpa o evropském kontinentu. Litevští představitelé byli mnohem taktnější. Ale dali také jasně najevo, že doufají, že až se Trump usadí do prezidentské kanceláře, rychle bude sdílet jejich názor Rusko jako větší hrozby než potenciálního partnera. Litva věří, že na tom závisí její budoucnost.
Zdroj: BBC