Litva zveřejnila příručku co dělat v případě agrese Ruska

Litva zveřejnila příručku co dělat v případě agrese Ruska
Popisek: Poznej svého nepřítele a jeho techniku
31 / 10 / 2016, 05:30

A pokud se tak stane, obyvatelé Litvy to okupantům rozhodně neudělají jednoduché. Tento vzkaz vyslala v pátek Litva Rusku, když zveřejnila příručku pro 3 miliony svých obyvatel, jak bránit svou zemi v případě invaze.

Vzhledem k ruské anexi Krymu před dvěma roky, Litevci již restartovali odvody branců, zvýšili výdaje na zbrojení a požádali NATO o nasazení jednotek v Pobaltí.

A protože ani to není dost, aby to utišilo úzkost z velkého ruského medvěda, litevská vláda vydala v pátek příručku o 75 stránkách s názvem „Připravte se přežít mimořádné události a válku“.

"Pozornost je třeba věnovat akcím sousední země - Ruska," říká příručka. "Tato země neváhá použít vojenskou sílu proti svým sousedům, a v tuto chvíli to v podstatě navazuje na vojenskou agresi proti Ukrajině."

Poukazuje na ruský způsob "odmítání a nejednoznačnosti" na začátku invaze a varuje: "Je velmi důležité, aby si civilisté byli vědomi invaze a měli vůli odolat - když jsou tyto prvky silné, agresor má obtíže při vytvořením prostředí pro vojenskou invazi."

Je to již potřetí, co litevská vláda distribuuje příručku tohoto typu svým občanům, kvůli ruské anexi Krymu.

Poslední z nich, byla zveřejněna v prosinci 2015 pod názvem "Připravte se přežít mimořádné události a válku: Veselý pohled na závažná doporučení". Zahrnovala karikatury rodiny s kočkou a říkala, že "zatímco žádná země není imunní vůči nepřízni různé povahy" je důležité, aby občané nepodléhali panice, jestli nastane stav nouze.

Nic veselého v nejnovějším vydání není - podrobně popisuje, jak by Litevci měli špehovat a informovat o nepříteli, pokud Rusko bude okupovat část země. Jsou tam také detailní snímky ruských tanků, granátů, min a zbraně, a instrukce o tom, jak rozpoznat různé typy. Další pokyny pokrývají první pomoc a přežití v přírodě.

30 000 výtisků bude k dispozici ve školách a knihovnách a bude rovněž zveřejněna na internetu.

Zdroj: CNN

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace