Lobbista Dalík by dnes měl nastoupit ke čtyřletému trestu vězení

Lobbista Dalík by dnes měl nastoupit ke čtyřletému trestu vězení
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: obrněný transportér Pandur
01 / 09 / 2016, 09:00

AKTUALIZOVÁNO / Marek Dalík se dnes v 15:40 dostavil k nástupu výkonu trestu do ruzyňské věznice. Splnil tak svůj slib, který dal soudu.

Lobbista Marek Dalík by dnes měl nastoupit do ruzyňské věznice, kde si má začít odpykávat čtyřletý soud vězení, který mu soudy uložily v kauze kolem nákupu obrněných vozidel Pandur pro českou armádu. Lhůta pro nástup vyprší v 16:00. Dalík ve středu odjel do zahraničí.

Dalík serveru Neovlivní.cz napsal, že odjel na plánovanou cestu, v cizině se nechce skrývat a do věznice nastoupí. Jeho odjezdu si všimly sázkové kanceláře. Fortuna věří, že svůj slib dodrží. Na to, že nastoupí do vězení vypsala kurz 1,2:1. Na opačnou variantu je kurz trojnásobně vyšší. Pokud někdo věří, že z vězení uteče, tak si na to může vsadit v kurzu 100:1. Sázkaři si mohou vsadit i na to, zda se Dalík ve vězení ožení, dostane prezidentskou milost nebo bude propuštěn předčasně.

Policisté vyšetřovali Dalíka, bývalého poradce někdejšího premiéra Mirka Topolánka, na základě svědectví bývalého zaměstnance firmy Steyr Stephana Szücse. Svědek v březnu 2011 uvedl, že lobbista požadoval 18 milionů eur (půl miliardy korun) za pokračování v nákupu pandurů.

Soud Dalíka poslal do vězení za to, že podváděl, když předstíral, že může zakázku ovlivnit a pokusil se tím od zbrojařů vylákat peníze. Neprokázalo se naopak, že by šel pro úplatek na žádost někoho z vlády.

Dalík celou dobu vinu odmítá. Jeho kauzou se ještě bude zabývat Nejvyšší soud, kam podal dovolání. Další jednání před soudy však nemá vliv na odklad nástupu do výkonu trestu.

Nákup pandurů v celkové hodnotě 20,8 miliardy korun schválila v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka (tehdy ČSSD). Koncem roku 2007 Topolánkův kabinet od zakázky ustoupil kvůli porušení smluvních podmínek ze strany dodavatele - firmy Steyr. O půl roku později ale rozhodl o nové zakázce, kde Česko koupilo 107 transportérů za 14,4 miliardy korun.

 

 Zdroj: ČTK

Tagy článku