Lockheed Martin oficiálně představil první F-35 pro Izrael

Lockheed Martin oficiálně představil první F-35 pro Izrael
Autor fotografie: YouTube|Popisek: F-35
23 / 06 / 2016, 08:00

22. června vysílala firma Lockheed Martin v živém streamu na YouTube představení první F-35 pro Izrael.

Celá sláva jako při představení nejnovějšího Mercedesu nebo Jaguaru se odehrála ve výrobním závodě ve Forth Worth v Texasu. Hvězdou ale nebylo auto nebo nový iPhone - byl to první stíhač 5. generace s označením AS-1, který bude dodán letectvu Izraele ke konci tohoto roku.

Lockheed Martin  Israel F-35 Rollout Celebration 22/6/16 P.9  ET 11:00 AM

Podle izraelského ministra obrany Avigdora Libermana, je stíhač F-35 "tím nejpokročilejším na světě a nejlepším pro zajištění izraelské vzdušné převahy" a posílí izraelské odstrašení vůči nepřátelům na mnoha dalších let.

Brigádní generál Tal Kalman, náčelník štábu IAF řekl, že cítil "že měl budoucnost ve svých rukou", zatímco testoval simulátor F-35. Dodal, že průlomové technologie, interface stroj-člověk a jeho smrtící schopnosti, "povedou svět do páté generace."

Izrael podepsal smlouvu na dodávku 33 strojů F-35A prostřednictvím programu vlády USA pro prodej vojenského materiálu do zahraničí s opcí na dalších 17 strojů programu JSF.

Do výroby letounu se významně zapojily izraelské firmy včetně Israel Aerospace Industries, která bude vyrábět křídla pro variantu F-35A, Elbit Systems-Cyclone, která bude poskytovat kompozitní komponenty pro trup, nebo Elbit Systems Ltd., které budou poskytovat displeje pro helmu III. generace pro všechny piloty F-35.

Tím patrně ale zapojení izraelského průmyslu zdaleka nekončí.

Zdroj: The Jerusalem Post

Tagy článku