Lockheed Skunk Works pracují na nástupci U-2

Lockheed Skunk Works pracují na nástupci U-2
Autor fotografie: Lockheed Martin|Popisek: Slavná U-2
25 / 08 / 2015, 14:00

Lockheed Martin Skunk Works pracují na nové generaci výzvědného letounu pracujícího dlouho ve vysokých výškách (HALE high altitude, long-endurance).

Nástupce legendární U-2 má pracovní název RQ-X nebo UQ-2, a má nahradit původní U-2 Dragonlady a dron společnosti Northrop Grumman RQ-4 Global Hawk.

Oficiální zdroje programu U-2 sdělily, že v ústředí Skunk Works v Palmdale inženýři již navrhují design Stealth platformy HALE, která bude kombinovat to nejlepší z U-2 a RQ-4. Pohon by měl zajišťovat původní General Electric F118, letoun bude optimalizovaný pro lety ve výšce minimálně 21 000 metrů, pokud by byl zájem o vyšší letovou hladinu, bude stroj vybaven novými motory. Hlavním rozdílem oproti U-2 má být obtížná odhalitelnost/pozorovatelnost stroje.

"Uvažujeme nad obtížně pozorovatelném U-2," říká Scott Winstead, strategický manažer rozvoje U-2. "V podstatě to, kde U-2 je dnes, ale přidejte obtížně odhalitelný trup a větší výdrž."

Americké letectvo nedalo na tento typ stroje formální požadavek, ani časový rámec, kdy by mohlo budoucí HALE platformu objednávat.

Lockheed Martin Skunk Works se ale podle vyjádření ředitelky programu U-2, Melani Austin dívají do budoucnosti a budou mít něco připraveno.

Nový letoun nemá být bezpilotní, sestřel neozbrojeného stroje s pilotem by totiž mohl být brán jako akt války, drony neváhá sestřelit totiž nikdo, zatímco stroj s pilotem ne.

Zdroj: FlightGlobal

Tagy článku