Lodě NATO budou více cvičit v Černém moři, řekl Stoltenberg

Lodě NATO budou více cvičit v Černém moři, řekl Stoltenberg
Autor fotografie: Flickr.com|Popisek: NATO
16 / 02 / 2017, 14:30

Námořní síly NATO budou více a častěji cvičit v Černém moři, oznámil dnes generální tajemník aliance Jens Stoltenberg. Je to podle něj součástí alianční podpory spojeneckým zemím v oblasti jako je Rumunsko a Bulharsko, které jsou od ukrajinské krize a ruské anexe Krymu znepokojeny chováním Moskvy.

Silnější alianční přítomnost v černomořské oblasti bude mít i svůj pozemní a letecký prvek. Osm států NATO už podle Stoltenberga slíbilo poskytnout vojáky do vícenárodní brigády v Rumunsku a pět nabídlo pozemní či letecké síly k výcviku a ostraze vzdušného prostoru.

Na jižním konci svého východního křídla tak NATO s určitým zpožděním posiluje v reakci na ruské chování z posledních let svou přítomnost podobně, jako se už v praxi začíná v o něco větším rozsahu dít v Pobaltí a Polsku.

související: Pokud jiní nepřispějí, utlumí USA závazky v NATO, varoval Mattis

,,Nechceme Rusko izolovat. Nechceme novou studenou válku," poznamenal Stoltenberg. Dialog s Ruskem však podle něj musí být založen na principech, jako je respekt k územní celistvosti evropských zemí, a musí být podložen věrohodnou schopností odstrašení. ,,To je lekce ze studené války... vůči Sovětskému svazu to fungovalo a jsem přesvědčen, že je to také správná strategie přístupu k Rusku v nynějším zcela jiném bezpečnostním prostředí," podotkl generální tajemník NATO.

Prezident Vladimir Putin dnes prohlásil, že Severoatlantická aliance neustále Rusko provokuje a snaží se je vtáhnout do konfrontace. Neustávají podle něj pokusy o vměšování s cílem destabilizovat politickou situaci v Rusku.

 

psali jsme:

NATO bude příští rok pokračovat ve strategii "odstrašování" Ruska

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.