Londýn se připravuje na simultánní teroristické útoky včetně použití "špinavé bomby"

Londýn se připravuje na simultánní teroristické útoky včetně použití &quote;špinavé bomby&quote;
21 / 03 / 2016, 13:30

Britská policie a vojáci SAS obdrželi rozkaz, aby se připravili na větší počet teroristických útoků v hlavním městě stejně jako tomu bylo v listopadu v Paříži.

Několik hodin po dopadení Salaha Abdeslama, který je podezřelý z účasti na listopadových teroristických útocích v Paříži, jsou v pohotovosti bezpečnostní složky i ve Velké Británii. Interpol současně varoval všechny evropské země, aby zpřísnily hraniční kontroly, protože panují obavy, že by se jeho spolupachatelé mohli pokusit opustit Evropu.

Britský Národní kriminální úřad obdržel rozkazy, podle kterých se mají vojenské jednotky, včetně vojáků SAS, Metropolitní policie, a protiteroristická komanda připravit na možný útok teroristů, který by mohl být proveden po vzoru pařížských útoků. Zdroj: telegraph.co.uk

Jeden z ministrů britské vlády uvedl pro Sunday Times: "Plánovali jsme přípravy na tři simultánní útoky, ale Paříž ukázala, že musíme být připravení na mnohem větší počet současně provedených útoků, teď jich přichází v úvahu sedm, osm, devět, deset... ".

Jednotky britské armády údajně také sestavily tým pro likvidaci chemické nebo biologické "špinavé bomby". O možnosti použití chemických zbraní mluvil v listopadu francouzský premiér Manuel Valls: "Víme, že existuje hrozba chemických či biologických zbraní," řekl Valls. "Teroristé zaútočili na Francii ne kvůli tomu, co dělá v Iráku a v Sýrii, ale kvůli tomu jaká je," dodal.

 

Útok chemickými zbraněmi není novinka, džihádisté už dříve zaútočili chlórem, podle bezpečnostních expertů mají k dispozici také sarin a yperit.

 

 

Tagy článku