Loni bylo v Afghánistánu zabito či zraněno téměř 11 500 civilistů

Loni bylo v Afghánistánu zabito či zraněno téměř 11 500 civilistů
Autor: Flickr.com|Popisek: vojáci
06 / 02 / 2017, 12:30

Počet civilních obětí násilností v Afghánistánu se loni zvýšil o tři procenta na 11 418. Uvedla to dnes mise OSN, která v zemi působí. Z toho počet mrtvých dosáhl 3498, dalších 7920 civilistů bylo zraněno. Jde o nejhorší bilanci od roku 2009, kdy začala mise tyto oběti počítat.

Asi třetinu obětí tvořily děti (923 zabitých a 2589 zraněných), což je proti předchozímu roku skoro čtvrtinový nárůst. Vinu za tento stav nesou z poloviny boje mezi vládními silami a povstalci, z poloviny pak nevybuchlá munice, kterou na bojišti zanechaly válčící strany.

Zhruba tři pětiny civilních ztrát přičetla mise protivládním silám, jako jsou radikální hnutí Taliban a takzvaný Islámský stát (IS). OSN přičetla nejméně 4953 mrtvých a zraněných Talibanu, loni však vyšetřovatelé OSN zaznamenali desetinásobné zvýšení ztrát zaviněných bojovníky IS - nejméně 899 mrtvých a zraněných. IS představuje v Afghánistánu relativně menší sílu, loni však zvýšil počet sebevražedných atentátů.

související: Pět diplomatických pracovníků Spojených arabských emirátů bylo zabito při bombovém útoku v Kandaháru, zraněn je i velvyslanec

Afghánské vládní síly mají na svědomí asi pětinu ztrát, hlavně použitím těžkých zbraní, především minometů, v zalidněných oblastech. Dvě procenta připadají na provládní milice a mezinárodní síly.

Při náletech mezinárodní koalice přišlo o život nejméně 127 civilistů, dalších 108 bylo zraněno. Afghánské letectvo má podle bilance na svědomí nejméně 85 úmrtí a 167 zranění. OSN nebyla s to určit, kdo má zodpovědnost za dalších 38 mrtvých a 65 zraněných při náletech.

Spojené státy přiznaly odpovědnost za civilní ztráty pouze při listopadovém náletu v afghánské provincii Kunduz, kde zahynulo 33 afghánských civilistů a dalších 27 bylo zraněno. Nálet byl namířen proti bojovníkům Talibanu.

 

psali jsme:

Taliban zaútočil proti německému velvyslanectví v Afghánistánu - šest mrtvých a 120 zraněných

 

Zdroj: ČTK

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace