Love Story z Islámského státu: Dokud nás mučednictví nerozdělí

Love Story z Islámského státu: Dokud nás mučednictví nerozdělí
02 / 06 / 2015, 08:00

2.6.2015/Dvě tváře Islámského státu - brutální vraždění a láska až za hrob "dokud nás mučednictví nerozdělí". Alespoň podle blogu jedné z "nevěst" džihádistů. Podle odhadů odešlo hledat štěstí po boku teroristů do Sýrie a Iráku zhruba 550 žen.

"Usmál se. A zeptal se mě na otázku, kterou nezapomenu do konce svého života - Můžeme se dnes vzít?" Po přečtení slov jako vystřižených z červené knihovny, nezůstane jediné oko suché. Problém je, že nejde o žádný román pro ženy, ale propagandistický blog ženy, která si říká Shams nebo také "Nevěsta Džana" (v islámu pojem označující ráj).

Shams – což není její pravé jméno – je jednou ze zhruba 550 žen, které opustily své domovy a rodiny, aby odcestovaly do Sýrie a Iráku a přidaly se k IS. Není to poprvé, kdy se ženy přidávají na stranu bojovníků v podobných konfliktech, ale poprvé to je v takovém množství a poprvé je řada z nich ze západních zemí.

Nejvíce žen, které se vydaly ze Západu za dobrodružstvím samozvaného chalífátu, je podle odhadů z Velké Británie. Často jde o mladé dívky okolo patnácti, šestnácti let. „Věk se pohybuje od 13 do 40 let a jedná se o ženy různého vzdělání, profese a z různých rodin. Je to velice komplikované,“ říká ke snaze odhalit motivace západních žen Erin Saltman z ISD (Institute of Strategic Dialogue v Londýně). Právě tato organizace sleduje sociální sítě a blogy těchto žen. Jejich hlavní rolí v rámci fungování IS je starat se o své muže - bojovníky a vychovávat jejich společné děti. Objevily se ale i záběry žen se zbraněmi v rukách, časté jsou také sebevražedné atentátnice.

Ačkoli je o Shams na jejím profilu řada informací, o její skutečné identitě se mnoho neví. Patrně je jí 27 let a pochází z Malajsie, ale rodinné kořeny má v Indii a Pákistánu. Vystudovala lékařství, pak opustila svůj dosavadní život a přidala se k IS, kde vede kliniku pro ženy a děti – provádí prenatální kontroly, předepisuje antibiotika a dává vakcíny. Tyto informace však nejsou ověřené. To, co je z jejího blogu jasné, je ale obrovská úcta a obdiv k IS. Příspěvky jsou psané jako její osobní příběh lásky. Popisuje, jak nalezla v Sýrii víru, přátelství a lásku a nakonec i rodinu.

„Slib mi, že počkáš, než se narodí naše dítě. Slib mi, že zůstaneš naživu,“ psala například svému muži (původem z Maroka), když odešel na bitevní pole. Odpověď jejího manžela je také jako z románu: „Jak si bude bůh přát.“

Shams popisuje Islámský stát jako ideální místo pro bojovníky a jejich rodiny s bydlením a zdravotní péčí zdarma. Nově příchozím ze Západu také radí, co si mají vzít a co přes veškerou dokonalost IS není běžně dostupné jako například kvalitní boty a oblečení. 

Realitu toho, že její manžel může kdykoli zemřít v bojích, Shams vyjádřila tím, že na svůj blog dala společnou fotografii s nápisem „Dokud nás mučednictví nerozdělí.“

Islámský stát zatím bohužel celkem s úspěchem využívá internet a sociální sítě k šíření svých myšlenek a získávání dalších rekrutů. I blog Shams, který připomíná spíše než reálný příběh pohádku, může zapůsobit na další mladé ženy, aby si šly hledat štěstí, životní lásku a naplnění v místech ovládaných IS. Realita ale nemá s pohádkou nic společného. Islámský stát vraždí a mučí lidi, neštítí se ani týrání dětí.

Zdroj: CNN 

Tagy článku