Lovec ponorek obdržel sonar od Raytheonu

Lovec ponorek obdržel sonar od Raytheonu
Autor fotografie: DARPA|Popisek: ACTUV na lovu ponorek
24 / 11 / 2015, 08:45

Raytheon dodal sonarový systém pro bezpilotní projekt agentury DARPA, nazývaný Anti-Submarine Warfare Continuous Trail (ACTUV). tato loď je určená na sledování rostoucího počtu čínských a ruských ponorek.

Prototyp bezosádkového trimaranu buduje pro agenturu DARPA společnost Leidos, systém sonaru MS 3 (Modular Scalable Sonar System) od Raytheonu bude do lodi integrován jako primární vyhledávací a detekční sonar. Sonar je schopen autonomně provádět aktivní a pasivní vyhledávání, detekovat torpéda, filtrovat pasivní nebezpečí, lokalisovat a sledovat nepřátelské ponorky.

Podle zprávy IHS Jane´s z počátku listopadu je stavba dalšího prototypu ACTUV asi 90% kompletní. Plavidlo bude testovat na vodě v lednu nebo v únoru 2016. V polovině listopadu 2015, další plavidlo dokončilo zkoušky na vodě.

Podle managera projektu v agentuře DARPA americké námořnictvo potřebuje lovce ponorek, kteří budou schopni tiché diesel-elektrické stroje stopovat. Tyto ponorky jsou navíc i levné, něco mezi 200 -300 milióny dolarů a i takový Írán má těchto strojů asi 17.

Plavidlo dlouhé 40 metrů má výtlak 127 tun a je schopné stopovat ponorky týdny či měsíce.

Agentura DARPA vznikla v roce 1958 jako Advanced Research Project Agency (ARPA). Za více než padesát let své existence se podílela například na rozvoji internetu a stála i u zrodu neviditelného bombardéru F-117 Nighhawk.

Zdroj: IHS Jane´s

Tagy článku