Lovec ponorek obdržel sonar od Raytheonu

Lovec ponorek obdržel sonar od Raytheonu
Autor fotografie: DARPA|Popisek: ACTUV na lovu ponorek
24 / 11 / 2015, 08:45

Raytheon dodal sonarový systém pro bezpilotní projekt agentury DARPA, nazývaný Anti-Submarine Warfare Continuous Trail (ACTUV). tato loď je určená na sledování rostoucího počtu čínských a ruských ponorek.

Prototyp bezosádkového trimaranu buduje pro agenturu DARPA společnost Leidos, systém sonaru MS 3 (Modular Scalable Sonar System) od Raytheonu bude do lodi integrován jako primární vyhledávací a detekční sonar. Sonar je schopen autonomně provádět aktivní a pasivní vyhledávání, detekovat torpéda, filtrovat pasivní nebezpečí, lokalisovat a sledovat nepřátelské ponorky.

Podle zprávy IHS Jane´s z počátku listopadu je stavba dalšího prototypu ACTUV asi 90% kompletní. Plavidlo bude testovat na vodě v lednu nebo v únoru 2016. V polovině listopadu 2015, další plavidlo dokončilo zkoušky na vodě.

Podle managera projektu v agentuře DARPA americké námořnictvo potřebuje lovce ponorek, kteří budou schopni tiché diesel-elektrické stroje stopovat. Tyto ponorky jsou navíc i levné, něco mezi 200 -300 milióny dolarů a i takový Írán má těchto strojů asi 17.

Plavidlo dlouhé 40 metrů má výtlak 127 tun a je schopné stopovat ponorky týdny či měsíce.

Agentura DARPA vznikla v roce 1958 jako Advanced Research Project Agency (ARPA). Za více než padesát let své existence se podílela například na rozvoji internetu a stála i u zrodu neviditelného bombardéru F-117 Nighhawk.

Zdroj: IHS Jane´s

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.