Lovecká sezóna amerických agentů na mexické hranici

Lovecká sezóna amerických agentů na mexické hranici
Autor fotografie: Dollar Photo Club|Popisek: Ilustrační obrázek
29 / 04 / 2015, 12:15

Za zastřelení neozbrojeného mexického chlapce 3 dny dovolené a po správním přezkoumání zpět na hranici? Vítejte u pohraniční hlídky USA.

Odvolací soud Spojených států potvrdil loveckou sezónu na americko-mexické hranici. Hraniční hlídky mohou beztrestně střílet cizince dokonce, i když na americké území ještě ani nevkročili.

Podle rozhodnutí amerického odvolacího soudu z minulého týdne agenti, kteří zastřelí Mexičana a budou střílet z americké strany hranic, nebudou nikdy voláni k odpovědnosti, situaci bude řešit pouze jejich nadřízený správní orgán. Žádný soud nebude nikdy jejich zásah hodnotit, rodina zastřeleného se nedomůže spravedlnosti.

7. července 2010 zastřelil agent pohraniční hlídky patnáctiletého mexického chlapce Sergio Hernandéze, který stál na mexické straně hranice. Agent vytáhl zbraň a dvakrát chlapce střelil, z toho jednou smrtelně. Důvod? Chlapec na něj prý házel kameny.

Na hranici mezi Texasem a Mexikem

Po třech dnech administrativní dovolené a přezkoumání případu se agent mohl vrátit ke své práci a USA odmítly agenta vydat před soud do Mexika. Snaha rodiny zastřeleného chlapce a jejich právníků uspět u amerického federálního soudu s poukazováním na porušení 4. a 5. dodatku americké ústavy, byla smetena ze stolu s tím, že se nevztahují na občany Mexika.

24. dubna 2015 odvolací soud toto rozhodnutí definitivně potvrdil.

Zastřelení Hernandeze není zdaleka jediný případ, podle listu Washington Times od roku 2010 došlo minimálně ke 43 případům použití smrtící síly agenty pohraniční hlídky, které vyústili k 10 zastřeleným na hranici.

Zdroj: The Guardian

Tagy článku