Lstivá Amanda: Zabila svou spolubydlící při sexuálních orgiích, nebo to Italové zpackali?

Lstivá Amanda: Zabila svou spolubydlící při sexuálních orgiích, nebo to Italové zpackali?
Popisek: Amanda Knoxová
22 / 07 / 2018, 18:00

Amanda Knoxová (1987) je americká studentka italštiny odsouzená za brutální vraždu své kamarádky během studií v italském městě Perugia v roce 2007. Případ vzbudil celosvětově obrovskou mediální pozornost, která přispěla k tomu, že byla „Foxy Knoxy“ (Lstivá Knoxy) po odvolání prohlášena za nevinnou.

Knoxové kamarádku a spolubydlící Meredith Kercherovou (†22) z Británie objevili italští policisté dne 2. listopadu 2007 ráno s proříznutým hrdlem zamčenou v jejím pokoji v bytě v Perugii, kde bydlela s Knoxovou.  

Po vyražení dveří našli její mrtvé tělo zakryté světlou přikrývkou. Na zemi se nacházelo oblečení nasáklé krví. Krevní stopy včetně krvavých otisků rukou a nohou se nacházely na podlaze, na zdech a dveřích. Krev byla i v koupelně.

psali jsme: Modelku našli nahou ve vaně s očima vytřeštěnýma do stropu. Opravdu se udusila plynem?

Policisté se ocitli na místě činu náhodou, když přišli Kercherové vrátit dva mobilní telefony, které byly nalezeny za plotem nedalekého domu. V bytě narazili na Knoxovou a jejího milence Raffaela Sollecita, který se živil jako počítačový technik. Policie pak pracovala s verzí, že tam zahlazovali stopy, ale byli vyrušeni.

Zpočátku se zdálo, že se do bytu někdo vloupal. Okno ve vedlejší místnosti bylo rozbité a otevřené, na podlaze mezi střepy ležel kámen. Vyšetřování však ukázalo, že je kámen příliš velký a otvor ve skle malý. Z bytu se navíc kromě dvou mobilů nic neztratilo. Policie tak nabyla podezření, že jde o fingované vloupání.

Knoxová s milencem byli převezeni k výslechu, kde se Američanka chovala velmi podivně. Na chodbě předváděla gymnastické cviky, zpívala si a líbala svého přítele Raffaela. Mnohé nasvědčovalo tomu, že je Knoxová pod vlivem drog, ale policie zkoušku neprovedla.

psali jsme: Kristen Pfaffová: Našli ji nahou ve vaně s jehlou v žíle. Co má s její smrtí společného manželka jejího slavného milence Kurta Cobaina?

Oba vypověděli, že předchozí večer a noc strávili i Raffaela doma, četli si a dívali se na televizi.  Na místo činu dorazili až ráno těsně před příjezdem policie, která přivezla Kercherové mobilní telefony. Svou výpověď pak později několikrát změnili a Knoxové přišla s verzí, že si vlastně nic nepamatuje a měla halucinace.

Raffaele vypověděl, že si není jistý, zda s ním Knoxová byla celý večer a noc před vraždou a později doplnil, že po něm jeho milenka chtěla, aby jí poskytl alibi.

Řekla policii, že vrahem je zřejmě její zaměstnavatel Patrick Lumumba, v jehož baru příležitostně pracovala jako servírka. Ten však měl na čas vraždy alibi, které mu poskytla návštěvnice baru.

Vyšetřování ukázalo, že měla zavražděná před smrtí pohlavní styk. Hlavní vyšetřovací verzí tak byly sexuální orgie, kterých se Kercherová odmítla zúčastnit.

Na místě činu byly nalezeny stopy krve patřící Kercherové a Knoxové. Klíčovými však byly stopy DNA, mimo jiné patřící mladíkovi jménem Guede, který bydlel v přízemí domu, prodával drogy a v minulosti byl usvědčen z krádeží a vloupání. Stopy DNA na sponě podprsenky zavražděné však patřily Raffaelovi.

Guede během vyšetřování utekl do Německa, odkud byl vydán zpátky do Itálie. Při výslechu uvedl, že oné noci v bytě byl, mluvil s Kercherovou, líbali se, ale nespali spolu. Pak se šel osprchovat, a když se vrátil ze sprchy, uviděl Knoxovou a jejího přítele Raffaela s nožem v ruce, jak se sklánějí nad tělem Kercherové. Raffaele ho prý napadl, ale Guedemu se podařilo utéci.

Hlavními podezřelými se stal trojlístek Knoxová, Raffael a Guede, kteří pod vlivem drog zabili Kercherovou.

Přestože měla italská policie dostatek stop, případ se nepodařilo uspokojivě vyřešit. Stopy DNA se navíc ukázaly jako částečně neprůkazné. Guede dostal 30 let, po dovolání 16. Knoxová byla odsouzena na 26 let vězení, její přítel na 25 let. Po dovolání a na základě mediálního tlaku byli Knoxová a Raffaele zproštěni obvinění.

Po osvobozujícím verdiktu se Knoxová vrátila do USA, kde se okamžitě stala mediální hvězdou a zapojila se do feministických kampaní.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Technologie - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více

 

Autor: hop

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace