Evropský parlament vyzývá k zavedení pozitivní diskriminace (komentář Lumíra Němce)

Evropský parlament vyzývá k zavedení pozitivní diskriminace (komentář Lumíra Němce)
30 / 03 / 2019, 11:00

Podle výzkumu, který provedla ve 34 afrických státech africká výzkumná skupina Afro Barometer, chce třetina Afričanů emigrovat. Každý desátý do Evropy. To je nějakých 120 milionů nových Evropanů. Převážná většina těchto lidí neprchá před válkou, ale utíkají z přelidněných zemí.

KOMENTÁŘ

Podle vyjádření  Andrease Heusche, předsedy správního soudu v Düsseldorfu, způsobuje migrační vlnu z Afriky tamní populační exploze, nikoli politické represe. „Každopádně 120 milionů lidí je už pěkná „várka“ a tak se na ně musíme připravit“. To si zřejmě řekli soudruzi v Evropském parlamentu a začali jednat. Výsledkem jejich snažení je ssnesení Evropského parlamentu ze dne 26. března 2019 o základních právech lidí afrického původu v Evropě (2018/2899 (RSP)).

V textu se velmi často připomíná historická vina, kterou mají nést Evropané za dřívější kolonizaci  Afričanů a vyzývá ke zvýhodňování Afričanů. Uvedu několik příkladů.

  • žádá orgány EU a členské státy, aby prosazovaly a podporovaly iniciativy v oblasti zaměstnanosti podnikání a zlepšení ekonomické situace pro lidi afrického původu a aby se zabývaly nadprůměrnou mírou nezaměstnanosti a diskriminací na pracovním trhu, které lidé afrického původu čelí
  • žádá členské státy, aby řešily diskriminaci lidí afrického původu na trhu s bydlením a aby přijaly konkrétní opatření s cílem řešit nerovnosti v přístupu k bydlení a zajistily adekvátní bydlení
  • žádá Komisi a členské státy, aby s ohledem na stávající právní předpisy a postupy zajistily bezpečné a legální cesty pro přistěhovalce, uprchlíky a žadatele o azyl, kteří chtějí vstoupit do EU
  • vybízí orgány EU a členské státy, aby oficiálně uznaly a připomněly si historii lidí afrického původu v Evropě – včetně minulých a stále probíhajících nespravedlností a zločinů proti lidskosti, jako je otroctví a transatlantické obchodování s otroky nebo zločiny spáchané v rámci evropského kolonialismu –, ale také obrovské úspěchy a pozitivní přínos lidí afrického původu, a to jak prostřednictvím oficiálního uznání mezinárodního dne památky obětí otroctví a transatlantického obchodování s otroky na unijní i vnitrostátní úrovni, tak zavedením měsíců černošské historie

Jinými slovy se dá říct, že Evropský parlament vyzývá k zavedení pozitivní diskriminace. Zatímco americká vláda v roce 2018 oficiálně zrušila nařízení dřívějšího kabinetu, které umožňovalo americkým středním a vysokým školám vybírat mezi uchazeči o studium mimo jiné i podle rasového klíče. A ministerstvo spravedlnosti zrušilo platnost i 24 dalších dekretů, které označilo za „zbytečné, zastaralé, neslučitelné s platnými zákony, nebo jinak nevhodné“. My v Evropě budeme tato nařízení zavádět?

Jedná se sice pouze o usnesení, ale vzhledem k tomu, že v bodě 3 se výslovně uvádí „žádá Evropskou komisi, aby pro vnitrostátní strategie pro sociální začlenění a integraci lidí afrického původu vytvořila rámec EU.“ Byl bych velmi pozorný. Již dříve byla přijata podobná nezávazná usnesení a následným procesem se z nich pak stala platná a vynucovaná legislativa. Nerad bych se dočkal toho, aby o přijetí do zaměstnání nebo na školu nerozhodovalo to co umíte, ale to, jestli váš otec pochází z Prahy nebo Konga.

Autor: Lumír Němec

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace