Lumír Němec: Je Erdogan „nedouk“ ?

Lumír Němec: Je Erdogan „nedouk“ ?
Popisek: Turecký prezident Erdogan
20 / 06 / 2016, 12:15

U nás už jsme si zvykli na to, že část naší politické scény je bezesporu geniální. Jak jinak si vysvětlit studijni úspěchy některých našich politiků při dosažení vysokoškolského vzdělání? Studium, na které běžní studenti potřebují tři a více let, se těmto geniálním mozkům podařilo zvládnout i za méně než půl roku.

Měli bychom být vděčni, že ve vrcholných orgánech státu stojí takové mozkové kapacity!
Jak se ale ukazuje, nejsme v tom sami. Dalším příkladem geniálního mozku je turecký prezident Erdogan. A nebyl by to Erdogan, vládce Turecka, kdyby před našimi, tedy českými politiky, nebyl o krok napřed. Zatímco oni chodili na univerzitu pouze o něco kratší dobu, Erdogan dokázal ukončit univerzitní vzdělání dokonce celý rok před tím, než ona univerzita začala oficiálně existovat!

Jediný, kdo byl ještě chytřejší než Erdogan, byla snad již jenom Elena Ceausescuová, manželka rumunského diktátora Nicolae Ceausescu, která jako pomocná laborantka pouhou svatbou zázračně dosáhla mnoha vysokoškolských a doktorských titulů v několika oborech.

Erdoganovo vzdělání nebo nevzdělání má však konkrétní příčinu. Pokud by totiž neměl vysokoškolské vzdělání, podle turecké ústavy nemůže vykonávat funkci prezidenta:

"Vyšší než střední vzdělání je podmínkou pro zastávání funkce prezidenta," píše se v turecké ústavě. Podle striktního výkladu práva jsou tak všechna Erdoganova rozhodnutí za poslední dva roky, kdy je ve funkci, neplatná. Včetně jmenování vysokých úředníků či členů vlády. Erdogan to samozřejmě popírá a vše označuje jako špinavý pokus o zpochybnění jeho svatosti. Nedávno na veřejnosti ukázal ověřenou kopii svého diplomu, ale originál nikdo neviděl. Měl by být uložen na univerzitě, leč zlí jazykové tvrdí, že se ztratil.

Zda je Erdogan patřičně vzdělán nebo není, to se asi nikdy nedozvíme. Vzhledem k jeho agresivní reakci na každou uštěpačnou poznámku k jeho osobě velmi silně pochybuji, že se najde odvážlivec, který se bude v daném pátrání více angažovat. Musel by pátrat v Turecku a je vysoce pravděpodobné, že místo relevantních informací o vzdělání Erdogana bychom se spíš dozvěděli, že dotyčný hrdina „zmizel a je zmizelej“.

Je bezpochyby smutné, co se děje u našeho rádoby "evropského" bratra. Na druhou stranu je dobré vědět, ze ještě pořád existují státy, kde je větší Kocourkov, než u nás. Zatím.

 

Tagy článku