Lze vystopovat zloděje dat na internetu?

Lze vystopovat zloděje dat na internetu?
19 / 11 / 2018, 10:00

V dalším díle seriálu ,,Kyberšpioni 21. století" se budeme s bývalým šéfem analytiků ÚOOZ a současným jednatelem společnosti Supreme Analytics s.r.o. Jiřím Rážem zabývat kyberkriminalitou a dalšími aspekty s ní související.

Podle Ráže je evidentní, a čísla v praxi to dokazují, že dochází k nárůstu kyberkriminality. Ráž na začátku připomněl statistiku, podle které policie od roku 2011 ročně evidovala 1 500 trestných činů související s kyberkriminalitou, v roce 2017 pak již 5 600. Ráž v rozhovoru uvedl, že tyto evidované trestné činy jsou v reálu jen zlomkem toho, co se ve skutečnosti děje. Podle bývalého šéfa analytiků ÚOOZ roste počet podvodných jednání na internetu, jako jsou phishingy, falešné e-shopy, kterým zaplatíme za zboží, jež nebude zákazníkovi nikdy dodáno, a další formy podvodu.

                                          

Co se týče vystopování zloděje dat na internetu, to lze podle Ráže těžko, protože internet je sice mezinárodní sítí, ale každé právo je národní. Z toho pramení řada problémů nejen administrativního rázu, kdy státy mezi sebou komunikují, aby se dozvěděli potřebné informace o tomto zloději dat a dalších kyberpodvodnících, a domluvili se na jeho případném předání. To je však poměrně zdlouhavý proces, který představuje čím dál větší problém, který se bude muset v dohledné době podle Ráže efektivněji řešit.

psali jsme: V dnešní době dosahuje kyberkriminalita větších zisků než narkobyznys, říká bývalý šéf analytiky ÚOOZ Jiří Ráž

Může se podle Ráže v dnešní době soukromá osoba či firma úspěšně chránit před krádežem dat? Podle jednatele společnosti Supreme Analytics s.r.o. nemá zejména malá firma se bránit před kyberterorismem nijak. Je to záležitostí státu či největších poskytovatelů konektivity a celkové infrastruktury internetu. 

psali jsme: V boji proti terorismu nasazujete vlastní život, proti kyberteroristovi si maximálně otlačíte prsty od klávesnice, říká exšéf analytiků ÚOOZ Jiří Ráž

Existují nicméně určitá pravidla ochrany před kyberkriminalitou: zejména používání aktualizovaného operačního systému, antiviru a firewallu, obojí samozřejmě aktualizované. Dále Ráž radí se nepřipojovat se se svými zařízeními jako notebook či telefon na nechráněné Wi-Fi sítě. Je zde totiž reálná možnost odposlechu uživatele sítě. Nikdy bychom také neměli otevírat odkaz na banku nebo jakoukoliv službu vyžadující přihlášení z mailu. Banky takto nekomunikují, stejně tak i například služba Paypal. Uživatel by měl mít rovněž na paměti zálohování svých mnohdy citlivých dat. 

 

 

 

 

Tagy článku

-->