8.6.2015/O tom, že FBI používá při svých operacích letadla, se ví. Nicméně minulý týden se objevila informace o tom, že letectvo je mnohem početnější a že FBI maskuje vlastnictví letadel falešnou registrací na různé společnosti. Úřad používá také nízkolétající stroje vybavené kamerami a přístroji na odposlechy telefonů.
Letecká "flotila" FBI je mnohem větší, než se očekávalo a agentura používá letadla mnohem častěji než jen u příležitostných operací. Během jednoho měsíce letadla FBI operovala ve 30 městech napříč 11 státy USA. Letadla jsou navíc tajně registrována u nejméně 13 různých společností. Podle rozpočtu z roku 2009 FBI disponovala zhruba 115 letadly včetně 90 Cessna. Tato čísla se dramaticky liší o těch, která FBI oficiálně zveřejnila v roce 2012.
V oficiálním prohlášení FBI popřela, že by využívala letectvo v nějakém utajeném režimu, pouze prý chrání informace o operacích z bezpečnostních důvodů. Zdroj z bezpečnostních služeb potvrdil CNN existenci leteckých sil a také to, že jsou kvůli utajení registrovány pod různými společnostmi.
FBI letos 7. května připustila, že při posledních nepokojích v americkém Baltimoru používala speciální letadla k monitorování demonstrantů. Američtí ochránci lidských práv bijí na poplach.
Letadla, která jsou vybavena na elektronické odposlechy, používá FBI pro svá vlastní vyšetřování nebo na žádost státních a místních vysokých úředníků. Během nepokojů v Baltimoru FBI využila letadlo na žádost baltimorské policie. Letadlo FBI se zapojilo také například do pátrání po nezvěstné šestnáctileté Hannah Anderson v roce 2013. Úřad pak zveřejnil video z jejího zachránění pořízené právě z tohoto letadla. FBI využívá pro některé vnitrostátní operace také bezpilotní stroje - drony.
Úřad při nasazení letadel nepotřebuje žádný soudní příkaz, protože tato aktivita spadá přímo pod ministerstvo spravedlnosti. Tajnosti okolo letectva FBI jsou prý namístě – kdyby někdo věděl, že dané letadlo využívá FBI, mohlo by snadno dojít k zhacení celé operace.
„Fakt, že FBI má letectvo, nebyl nikdy tajemství. Nezveřejňujeme ale podrobnosti z logických důvodů, protože nechceme upoutat pozornost na nástroje, které používáme pro vyšetřování,“ uvedl nejmenovaný zdroj z bezpečnostních služeb.
Podle něj i když použití letadel nepodléhá nařízení soudce, jsou všechny operace pod přísným dohledem a podléhají schválení ministerstva spravedlnosti. Američané se ale obávají toho, že jsou FBI špiclováni na každém kroku. Jak vyšlo najevo, FBI používá také nízko létající letadla s kamerami a zařízeními schopnými odposlouchávat mobilní telefony. V USA je nyní diskuze o otázkách týkajících se osobních svobod versus národní bezpečnosti velice aktuální kvůli tzv. Patriot Act respektive Freedom Act.
Federální úřad pro vyšetřování (zkráceně FBI) je vyšetřovací orgán amerického ministerstva spravedlnosti, který působí jako federální vyšetřovací úřad trestné činnosti a také jako kontrarozvědná služba. Nyní se angažuje například ve vyšetřování největšího kybernetického útoku na USA, při němž byla odcizena osobní data čtyřem milionům bývalých i současných vládních úředníků.
Zdroj: CNN