Má to kancléřka Merkelová už za pár?

Má to kancléřka Merkelová už za pár?
Autor fotografie: flickr.com (CC BY 2.0) |Popisek: Angela Merkelová
03 / 07 / 2018, 11:00

Německá kancléřka Angela Merkelová ztrácí popularitu, její vliv není již zdaleka takový jako v předchozích letech, kdy jako mediátor vahou své osobnosti dokázala řešit vleklé vnitropolitické či zahraničněpolitické problémy. Blíží se postupný politický pád ,,železné kancléřky"?

Čísla hovoří jasně - německou kancléřku podporuje od roku 2005, co vykonává funkci německé kancléřky, nejméně lidí. Podle průzkumu agentury Kantar pdo deník Der Spiegel by Merkelové svěřilo důležitou politickou funkci jen 51% všech dotázaných. I když jde jen o průzkum, jistá tendence z něho lze vysledovat.

psali jsme: Merkelová otočila o 180 stupňů. "Migrační krizi nemáme pod kontrolou"

Výsledek jde tak v ruku v ruce s trvale oslabující pozicí německé kancléřky, která musela ,,čerstvě" řešit spory s šéfem CSU Horstem Seehoferem, který se stavěl do první řady kritiků migrační politiky Merkelové. Ke ztrátě podpory přispělo i samotné přiznání německé kancléřky, že politika kvót byla vlastně chybná. Přitom to byla právě Merkelová, která pro ně silně před několika lety horovala.

Dlouholetá konstanta německé politiky, která platila ještě před migrační krizí, to znamená Merkelová=jistota stojící v čele státu jako kancléřka, která dokázala vahou své osobnosti a jako mediátor urovnávat vnitropolitické i zahraničněpolitické problémy, tak přestává platit, a je jasné, že politická kariéra Merkelové se nachází spíše na sestupné trajektorii.

psali jsme: Merkelová: Solidarita v eurozóně by neměla vést k dluhové unii

Ještě před několika lety byla taková představa nemyslitelná a Merkelová patřila k nejsilnějším německým i zahraničním politickým hráčům. Pro mnoho voličů i politických neutrálních lidí byla skoro nenahraditelná. Německé volby však jasně ukázaly, že v tomto případě již nemusela být zvolena počtvrté spolkovou kancléřkou, jíž je od listopadu 2005.

Zablokovaná situace pak vedla až posléze k nepopulárnímu, avšak zcela pragmatickému řešení v podobě velké koalice s SPD, což v podstatě Merkelovou zachránilo, a ta je u ,,válu" dál. I když hrozily předčasné volby, SPD nakonec rozhodla ve vnitrostranickém referendu, že půjde s CDU/CSU opět do holportu, protože v předčasných volbách by německým sociálním demokratům hrozil poměrně citelný pád.

psali jsme: Angela Merkelová se dokonale odkopala. Nezvládla migrační krizi, teď falešně mistruje historii

Merkelové se v tomto volebním období zcela jistě dále sečtou důsledky její nepovedené migrační politiky, kdy již sama uznává chyby, kterých se hlavně v podobě nesmyslných kvót dopustila. Nejde však jen o migrační politiku, ,,vnitropartajní" problémy či ne zcela zvládnutý a zmatečný minisummit, ale o zřetelnou ,,únavu materiálu" německé kancléřky, která je na politickém výsluní již 13 let. Je dost možné, že příští volby, pokud vydrží stávající konstelace sil, voliči již Merkelovou nebudou volit částečně ze setrvačnosti, ale zvolí radikálnější změnu, která se už obejde bez ,,železné kancléřky".

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Technologie - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více

Tagy článku