Má vláda právě končí aneb umění odcházet

Má vláda právě končí aneb umění odcházet
Autor fotografie: Flickr.com|Popisek: Matteo Renzi
05 / 12 / 2016, 20:30

KOMENTÁŘ

,,Má vláda právě končí," oznámil Italský premiér Matteo Renzi po výsledcích referenda, které mělo rozhodnout o zjednodušení systému vládnutí země. Renzi označil porážku za ,,mimořádně jasnou" a rozhodl se odstoupit z čela vlády.

59% obyvatel se v hlasování postavilo na odpor plánovaným změnám, kdy měla být zejména omezen role Senátu,  a Renzi tak utrpěl těžkou porážku, jež může mít pro Itálii dalekosáhlé politické a ekonomické následky. Vrhá silně zadluženou zemi především do ekonomické nejistoty.

Co je ale kromě výše zmíněných aspektů z lidského hlediska minimálně stejně důležité? Umění si přiznat porážku a odejít. Něco, co se v našich politických končinách zkrátka nenosí. Když už vysoce postavený politik v České republice odchází, tak většinou po nějakém pořádném, mediálně řádně propraném skandálu.

V něčem to tak připomíná osud bývalého britského premiéra Davida Camerona, který svou politickou kariéru spojil s referendem o vystoupení či setrvání Velké Británie v EU. I když zahořklý z šokujícího brexitu, dokázal Cameron bez vytáček splnit své slovo a potichu se vytratit ze scény.

Renzi sice uvrhává Itálii do nejistoty, ale zachoval se po prohře čestně a odchází s hlavou vzhůru. Ostatní politikové by se od něho mohli učit.

Tagy článku