Macron: Francie potřebuje Německo pro reformu EU

Macron: Francie potřebuje Německo pro reformu EU
Autor fotografie: flickr.com (CC BY 2.0) |Popisek: Emmanuel Macron
20 / 01 / 2018, 08:00

Francie potřebuje Německo, aby bylo možné zreformovat Evropskou unii, prohlásil francouzský prezident Emmanuel Macron po schůzce s Angelou Merkelovou. Německá kancléřka podotkla, že pro rozvoj Evropy je nezbytná stabilní vláda v Německu, a podle agentury Reuters vyjádřila optimismus pokud jde o vyhlídky, že sociální demokraté dají v neděli zelenou jednáním o uzavření velké koalice.

"Abychom mohli jednat v Evropě, je hlavní mít stabilní vládu v Německu," řekla na společné tiskové konferenci s francouzským prezidentem Merkelová, která se již měsíce snaží vytvořit vládní koalici. "Mé evropské nadšení a má koncepce silné Evropy nezávisí na rozhodnutí jiných politických stran. Po sondážních, mimořádně hlubokých debatách jsem vyjádřila přání, že sněm SPD dá zelenou pro zahájení koaličních jednání. Vidím velký prostor, kde se shodujeme, zejména pokud jde o evropské závazky, a jsem přesvědčená, že ty vyžadují stabilní vládu," dodala.

Macron a Merkelová, kteří jednali o reformě eurozóny, uvedli, že se zavázali posilovat jak eurozóunu, tak celou unii. Macron, který dříve hovořil o potřebě ministra financí eurozóny, se nyní zdržel podrobností a zdůraznil, že hlavní je nejdříve se dohodnout na konečném cíli. "Když začnete debatovat o nástrojích, aniž byste věděli, čeho s nimi chcete dosáhnout, máte mizivé šance uspět," poznamenal.

Kancléřka, která se v Německu snaží vytvořit koalici pro své čtvrté období, postupuje obtížně, protože zářijové volby nedaly žádnou jasnou většinu a volební úspěch krajně pravicové Alternativy pro Německo ještě zvětšil rozdrobenost sněmu, poznamenala agentura AFP. Předběžná jednání křesťanské demokracie (CDU) Angely Merkelové, jejího bavorského spojence (CSU) a sociálních demokratů (SPD) sice dospěla tento měsíc k náčrtu společného vládního programu, ale ten má v neděli schvalovat zhruba 600 delegátů SPD - a proti nové velké koalici i obsahu dokumentu jsou některé krajské organizace i významní straničtí představitelé.  

Evropská unie na zformování německé vládní koalice čeká především kvůli začínajícím klíčovým debatám o budoucím víceletém finančním období a o celkovém dalším směřování a reformách EU. Německo je jedním z motorů unie, stabilita v Německu ovlivňuje celou unii a Německo je největším přispěvatelem do unijního rozpočtu a do unijních fondů.  

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace