Macron má první problém. Čelí ,,hněvu" odborů

Macron má první problém. Čelí ,,hněvu&quote; odborů
Popisek: Emmanuel Macron
21 / 09 / 2017, 12:00

Nově zvolený francouzský prezident Emmanuel Macron čelí tlaku silných odborů kvůli připravované reformě pracovního trhu.

Jedna z Macronových priorit zatím dělá zatím ,,zlou krev", možná i proto, že bude spojená s pozdějším zpřísněním poskytování sociálních dávek v nezaměstnanosti, které chce francouzský prezident snižovat.

psali jsme: Macron oznámil zvyšování výdajů na armádu od roku 2018

Jak se Emmanuel Macron pustil se zápalem do reforem, tak jsou odbory připraveny proti nim v nadcházejících dnech masově protestovat a dát najevo, že s jejich obsahem nesouhlasí. Minulý týden v úterý proběhla první vlna stávek, která má být pro hlavu státu varovaním. Macron však argumentuje tím, že chce znovu vrátit po socialistické vládě důvěru obyčejných Francouzů a také investorů. Proto tlačí na pokud možno rychlé přijetí reforem. 

Odbory se na druhé straně obávají, aby reforma pracovního trhu, respektive době neodpovídajícímu zákoníku práce a další návazné nebyly uspěchané a byly dostatečně vykomunikovány. A zde může nastat pro Macrona vážný problém. Desítky let se totiž dnaží pravicovéi levicové vlády o reformu zákoníku práce, která však pravidelně naráží na odpor silných francouzských odborů.

psali jsme: Macron: Stojíme na prahu znovuzrození Francie

Macron tak může být prvním, komu se to za dlouhá léta podaří. Ne však bez odborářské podpory, a ne bez toho, aniž by nově zvolený prezident provedl v radikálně pojatých reformách alespoň dílčí ústupky. Uvidíme, jestli k nim bude Macron svolný, protože zásah do reformy pracovního trhu, respektive zákoníku práce zatím s lehkou arogancí odmítá. Bez sociálního dialogu a dorozumění se s tradičně silnými francouzskými odbory, které jsou schopné stávkovat i několik dní v kuse, to však bude mít s protlačením reforem složité.

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace