foto: Screenshot YouTube/Vladimir Putin a Angela Merkelová
Francouzský prezident Emmanuel Macron a německá kancléřka Angela Merkelová budou dnes jednat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem o uplatňování příměří v Sýrii. Podle agentury AFP to v prohlášení oznámil Elysejský palác.
Rada bezpečnosti OSN v sobotu schválila rezoluci požadující příměří v Sýrii, které má začít bezodkladně a trvat nejméně 30 dní. Cílem rezoluce je umožnit humanitární pomoc pro civilisty a evakuaci zraněných a nemocných z obléhaných oblastí.
Elysejský palác označil rezoluci za "nezbytný první krok" a uvedl, že o realizaci rezoluce budou dnes Merkelová a Macron hovořit s prezidentem Ruska, které v syrském konfliktu podporuje režim prezidenta Bašára Asada. Diskutovat by měli rovněž "o politické mapě nutné k dosažení trvalého míru v Sýrii".
Povstalci ve východní Ghútě přivítali rezoluci OSN o příměří
Dvě nejvlivnější povstalecké skupiny působící v oblasti syrské východní Ghúty, která byla poslední týden cílem intenzivních náletů sil syrského prezidenta Bašára Asada, přivítaly rezoluci Rady bezpečnosti OSN požadující třicetidenní příměří v Sýrii. Informovala o tom dnes agentura Reuters.
Ultrakonzervativní povstalecká skupina Džajš al-Islám (Armáda islámu) a Fajlak ar-Rahman v oddělených prohlášeních slíbily, že budou chránit konvoje s humanitární pomocí, které přijedou do zmíněné povstalecké enklávy ležící poblíž metropole Damašku.
Rebelové rovněž uvedli, že budou dodržovat klid zbraní. Varovali ale zároveň, že odpoví na jakékoli porušení příměří ze strany syrské vlády a jejích spojenců.
Rada bezpečnosti OSN v sobotu schválila rezoluci požadující příměří v Sýrii, které má začít bezodkladně a trvat nejméně 30 dní. Cílem rezoluce je umožnit humanitární pomoc pro civilisty a evakuaci zraněných a nemocných z obléhaných oblastí.
Impulzem k rezoluci byla katastrofální situace ve východní Ghútě, kterou ovládají povstalci. Vládní jednotky zintenzivnily bombardování oblasti začátkem tohoto měsíce a jen za poslední týden tam podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) zemřelo na 500 civilistů, včetně 120 dětí. V obležení vládních jednotek tam žije na 400.000 lidí.
Příměří se nemá vztahovat na operace vedené proti extremistům z organizace Islámský stát (IS), teroristické sítě Al-Káida a Fronty dobytí Sýrie (bývalá fronta An-Nusra). Na žádost Ruska byla formulace doplněna o "další osoby, skupiny a hnutí spojené s Al-Káidou a IS, stejně jako další teroristické skupiny určené Radou bezpečnosti". Za teroristické skupiny ale považuje syrská vláda a Rusko, které ji podporuje, i některé povstalce, jež podporuje západní koalice.
To by se podle zpravodajského serveru BBC News mohlo týkat i dvou největších povstaleckých skupin, které působí v oblasti východní Ghúty, Džajš al-Islám a Fajlak ar-Rahman. Skupina Fajlak ar-Rahman v minulosti bojovala po boku džihádistické koalice Tahrír aš-Šám vedené bojovníky bývalé fronty an-Nusra.
Nepřehlédněte na Security magazínu: Historie - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více
Zdroj: ČTK
Tagy