Macron odpověděl Trumpovi: Francie není vazalem USA

Macron odpověděl Trumpovi: Francie není vazalem USA
Autor: flickr.com (CC BY 2.0)|Popisek: Donald Trump a Emmanuel Macron
15 / 11 / 2018, 07:30

Francie a Spojené státy jsou dávnými spojenci, kteří by se vůči sobě měli chovat s respektem, vzkázal včera Washingtonu francouzský prezident Emmanuel Macron v reakci na tvrdou kritiku od Donalda Trumpa. Šéf Bílého domu v úterý na twitteru napsal, že Macron není ve Francii oblíbený, francouzská obchodní politika je špatná a každý desátý Francouz je nezaměstnaný. "Francie je americký spojenec, nikoli vazal," upozornil dnes Macron.

Veřejná polemika, neobvyklá mezi státníky světových mocností, propukla po prohlášení francouzského prezidenta z minulého týdne, že Evropa by měla mít armádu, která by ji dokázala ubránit před Čínou a Ruskem, ale i před Spojenými státy. Trump tato slova označil za velmi urážlivá.

Navzdory tomu, že při víkendovém osobní setkání Trumpa s Macronem v Paříži se pak údajně věc vysvětlila, americký prezident svému francouzskému partnerovi slova o evropské armádě po návratu do USA znovu připomněl. "Za první a druhé světové války bylo (útočníkem) Německo - jaké to mělo důsledky pro Francii? V Paříži se začali učit německy, než přišly USA," napsal Trump na twitteru.

Macron dnes v rozhovoru pro televizi TF1 konstatoval, že Trumpovo nekompromisní prohlášení mělo nejspíš udělat dojem na Američany. "Myslím, že dělá politiku na domácím poli, tak ať ji dělá. Do debaty s prezidentem USA na twitteru se pouštět nebudu," řekl. "Spojené státy jsou náš historický spojenec a budou jím dál. Je to spojenec, s nímž jdeme do všech rizik, s nímž podstupujeme ty nejsložitější operace. Ale být spojenec neznamená být vazalský stát," prohlásil Macron.

"V každém okamžiku našich dějin jsme byli spojenci, jsme i nyní spojenci a mezi spojenci je povinností respekt," pokračoval francouzský prezident s odkazem na francouzskou podporu americké nezávislosti a na podíl Američanů na osvobozování Evropy za obou světových válek. "Nemyslím, že by ode mě Francouzi očekávali, že budu odpovídat na tweety, místo abych se postaral o pokračování tak důležité historie," zdůraznil Macron.

 

Zdroj: ČTK

 

 
 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace