Macron oznámil zvyšování výdajů na armádu od roku 2018

Macron oznámil zvyšování výdajů na armádu od roku 2018
14 / 07 / 2017, 08:30

Francie od příštího roku začne zvyšovat vojenský rozpočet tak, aby do roku 2025 dosáhla hranice dvou procent hrubého domácího produktu. V Paříži to dnes prohlásil prezident Emmanuel Macron. ,,Je to pozoruhodná snaha vzhledem k nynější rozpočtově napjaté situaci," řekl prezident.

Záměr zvýšit vojenský rozpočet oznámil Macron během návštěvy amerického prezidenta Donalda Trumpa, který opakovaně kritizoval partnerské státy NATO, že nedodržují alianční závazek dvouprocentní rozpočtové hranice. Během volební kampaně dokonce loni naznačoval, že vůči takovým státům by USA nemusely dodržovat spojenecké závazky.

Macronova vláda letos vojenský rozpočet snížila, aby zajistila, že země nepřekročí závazek nanejvýš tříprocentního rozpočtového schodku požadovaného Evropskou unií. Od příštího roku se ale výdaje na armádu budou naopak zvyšovat, řekl prezident.

Zatímco letos dostala armáda z rozpočtu 32,7 miliardy eur, v roce 2018 to bude 34,2 miliardy eur (přes 890 miliard korun). Z této částky bude podle Macrona 650 milionů vynaloženo na zahraniční operace.

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku