Macron oznámil zvyšování výdajů na armádu od roku 2018

Macron oznámil zvyšování výdajů na armádu od roku 2018
14 / 07 / 2017, 08:30

Francie od příštího roku začne zvyšovat vojenský rozpočet tak, aby do roku 2025 dosáhla hranice dvou procent hrubého domácího produktu. V Paříži to dnes prohlásil prezident Emmanuel Macron. ,,Je to pozoruhodná snaha vzhledem k nynější rozpočtově napjaté situaci," řekl prezident.

Záměr zvýšit vojenský rozpočet oznámil Macron během návštěvy amerického prezidenta Donalda Trumpa, který opakovaně kritizoval partnerské státy NATO, že nedodržují alianční závazek dvouprocentní rozpočtové hranice. Během volební kampaně dokonce loni naznačoval, že vůči takovým státům by USA nemusely dodržovat spojenecké závazky.

Macronova vláda letos vojenský rozpočet snížila, aby zajistila, že země nepřekročí závazek nanejvýš tříprocentního rozpočtového schodku požadovaného Evropskou unií. Od příštího roku se ale výdaje na armádu budou naopak zvyšovat, řekl prezident.

Zatímco letos dostala armáda z rozpočtu 32,7 miliardy eur, v roce 2018 to bude 34,2 miliardy eur (přes 890 miliard korun). Z této částky bude podle Macrona 650 milionů vynaloženo na zahraniční operace.

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace