Macron představí opět vizi vícerychlostní Evropy

Macron představí opět vizi vícerychlostní Evropy
Popisek: Emmanuel Macron
26 / 09 / 2017, 08:30

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes představí svou vizi vývoje Evropské unie na dalších 10 let. V projevu na pařížské Sorbonně hodlá opět navrhnout projekt vícerychlostní unie, která by umožňovala pokročit v daných tématech jen té skupině zemí, jež o to stojí. Jak upozornila agentura AFP, cílem je překonat těžkopádnost jednomyslného rozhodování celé budoucí sedmadvacítky.

Macronovou představou je, že u každé otázky by EU postupovala kupředu jen ve formátu zemí, které si to přejí, "aniž by jim v tom bránily ty státy, které to nechtějí", uvedly zdroje z Elysejského paláce. Francouzský prezident, který již o vícerychlostní Evropě hovořil, má tentokrát být mnohem konkrétnější. Hodlá představit šest až deset klíčových projektů, včetně například Evropské agentury pro inovaci, která by podporovala financování podnikatelských start-upů, tedy začínajících a rychle se rozvíjejících firem.

Mezi dalšími projekty má být například větší rozšíření vzdělávacího programu EU Erasmus, spolupráce v oblasti boje proti terorismu, rozvoje internetu a společného zdaňování nadnárodních internetových gigantů. Macron se rovněž zaměří na slučování daňové, sociální, školské a kulturní politiky a také na zajištění prostředků umožňujících odolnost vůči měnovým krizím.

Prezident má navrhnout vznik ekonomické vlády v eurozóně s vlastním ministrem a rozpočtem, které by kontroloval parlament zastupující země platící eurem. V zásadě by šlo o zúžený sbor nynějšího Evropské parlamentu, ze kterého by byli vyloučeni zástupci zemí, které trvají na zachování vlastních měn, tedy například i Česka.

Celkový projekt má být podle Elysejského paláce předmětem politických debat do voleb do Evropského parlamentu v roce 2019 s tím, že by měl být uveden v život kolem roku 2024.

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace