Macron: Stojíme na prahu znovuzrození Francie

Macron: Stojíme na prahu znovuzrození Francie
Autor fotografie: flickr.com (CC BY 2.0) |Popisek: Emmanuel Macron
15 / 05 / 2017, 09:00

Emmanuel Macron se ujal funkce nového francouzského prezidenta.

Nový francouzský prezident prohlásil po své včerejší inauguraci, že ,,Francie stojí na prahu svého znovuzrození". Macron se včera ujal po Francoisovi Hollandovi funkce prezidenta a hned se zavázal splnit několik slibů, které proklamoval v předvolební kampani.

V prvé řadě bude Macron usilovat o to, aby sjednotil francouzskou společnost, která byla již době předvolební kampaně evidentně rozdělená. Macron chce, jak řekl při své inauguraci, Francouze ,,usmířit". Pode svých slov bude také hájit ,,vyšší zájmy" Francie v Evropě a ve světě. ,,Rozdělení a rozbití naší společnosti musí být překonáno. Vím, že Francouzi ode mě očekávají hodně. Nic mě nezastaví v tom, abych hájil vyšší zájmy Francie a pracoval na usmíření Francouzů," pronesl Macron při inauguraci.

Podle Macrona potřebuje Evropa i svět Francii daleko víc než předtím. ,,Svět a Evropa potřebují Francii víc než dřív. Silnou Francii, která bude hlasitě vystupovat za svobodu a solidaritu," prohlásil nejmladší prezident v dějinách Francie. Macron znovu zopakoval, co říkal ve své předvolební kampani. Bude usilovat o užší svazek a spolupráci s EU a Německem, aby ukázal, že evropské společenství je odolné proti dalším ,,Brexitům".

Dnes chce Macron jmenovat svého klíčového spojence, předsedu vlády, jehož hlavním úkolem bude podle nového prezidenta zejména ,,protlačit" v parlamentu liberální reformy, které budou zaměřeny na snížení vysoké zaměstnanosti a nastartování páté největší ekonomiky EU.

Ekonomické reformy pak mají jít ruku v ruce s obnovou globálního postavení Francie. ,,Přesvědčím Francouze, že naše moc není v úpadku, naopak jsme na rozbřesku výjimečného znovuzrození, protože máme všechny vlastnosti k tomu, které z nás znovu udělají mocnost," zavázal se nový prezident.

Před ním nyní stojí důležité parlamentní volby, kde potřebuje získat většinu, aby mohl prosadit svůj ,,jízdní plán" reforem.

 

psali jsme:

Le Penová volby prohrála, ale se ctí. Na Macrona čekají těžké úkoly

 

Zdroj: independent.co.uk

Tagy článku